SGK’nın teşviklerinden faydalanmayan çok prim öder–EMEKLİLİK İLE İLGİLİ HARİKA BİR KİTAP YAYINLANDI… – 6 Şubat 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » SGK’nın teşviklerinden faydalanmayan çok prim öder–EMEKLİLİK İLE İLGİLİ HARİKA BİR KİTAP YAYINLANDI… – 6 Şubat 2013
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2013 - 10:20

SGK’nın teşviklerinden faydalanmayan çok prim öder

Sosyal Güvenlik Reformu !!! ile işverenlere daha az prim ödesinler, paraları ceplerinde kalsın diye çok sayıda teşvik getirildi. Ancak, uygulamada görüyoruz ki teşviklerden faydalanmak için işverenin SGK işlemlerini yürüten çalışanları, işimiz artmasın diye bu teşviklerden işverenleri haberdar etmiyor, uygulamıyor…

Ali bey, 22 çalışanı olan bir işverenim mali müşavirime soruyorum sizin için bir teşvik yok diyor. Ancak, arkadaşlarım nasıl olmaz bütün işverenlerin teşviklerden yararlanma hakkı var diyor. Dosyamı ve belgelerimi göndersem hangi teşviklerden ayda kaç para yararlanacağımı bana bildirebilir misiniz? İsmi Saklı

Sosyal Güvenlik Reformu !!! ile sistemin açıkları var dediler. Açıkları azaltmanın ki yolu vardır ya prim gelirlerini artırırsın yada SGK’nın giderlerini (emekli aylıklarını) azaltırsın. Giderleri azaltmak adına, halkın emeklilik zamanı uzatıldı, emekli aylıkları düşürüldü ama sisteme para girişi sağlayan işverenlere de daha az prim ödesinler diye teşvikler getirildi.

***ÇOK FARKLI TEŞVİKLER VAR

En başta hemen hemen bütün işverenlerin gerek Türk gerek yabancı işçileri için uygulayabileceği yüzde 5 prim indirimi teşviki var. Normal bir işveren işçisi için SGK’ya yüzde 20 oranında prim öder ama yapılan düzenleme ile yüzde 20 değil 5 puan indirim ile yüzde 15 prim ödeme hakkınız var. Mesela ayda 1000 lira brüt ücret verdiğiniz işçiniz için işveren primi olarak 200 lira prim ödemek yerine bu teşvikten faydalanırsanız 150 lira ödeyeceksiniz.

Ancak, bundan daha fazla rakamlı gelir elde edebileceğiniz teşvikler de var. Bilindiği üzere 6111 sayılı kanunla 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na geçici 10. madde eklenmiştir.
Yapılan düzenlemeye göre bazı şartları sağlayan işverenlere bazı şartları sağlayan sigortalıları çalışmaları durumunda teşvik getirilmiştir. Teşvikle ilgili açıklamaların iyi anlaşılması daha az prim ödenmesi dolayısıyla her ay daha fazla kar elde edilmesi anlamına gelmektedir. Teşvikle ilgili bilgileri bu işyeri ile ilgili özel bilgileri verdikten sonra açıklayacağım. Bu andan itibaren bu yazılanları ilgili mali müşavir/meslek mensubunun iyi okuması, not etmesi ve işverenine boş yere fuzulen prim ödetmemesi şarttır.

***6111 YAPMADIĞINIZDA AYDA 3000 LİRA KAYBETMİŞSİNİZ 

Gönderdiğiniz dosyayı inceledim. Altı aydan beridir SSK’lı işçi çalıştırıyorsunuz ve teşvikten faydalanmadığınız için her ay ortalama 1000 lira gibi ama toplamda 6500 lira fuzuli prim ödemişsiniz. Ayrıca, yüzde 5 teşviki de var ama bundan da yararlanmadığınızdan ayda 2000 lira fazla prim ödemişsiniz. (Toplamda ayda 3000.) Bundan sonra 6111 teşviklerinden yararlanılması için bağlı olduğunuz SGM’ye gidip, 6111 aktivasyonu yaptırmanız lazım. Dosyanıza göre 5 kişinin 6111’den faydalanma hakkı var ve bu teşvike göre bu işçileri için hiç işveren primi ödemeyeceksiniz. Mali Müşaviriniz veya SGK işlemlerini yapan çalışanınız Aylık Prim Hizmet Belgesini internet üzerinden SGK’ya gönderirken 6111’i seçip bu beş işçiyi bildirecek.

***DİĞERLERİ İÇİN YÜZDE 5 TEŞVİKİ SEÇİN

Size isimlerini mail ile gönderdiğim kişiler için 6111’i diğerleri için ise yüzde 5 teşviki ile APHB gönderilmesi size ayda 3000 lira daha az prim ödeme hakkı verecek. Ortalama işçi sayısını geçen ve İŞKUR’a kayıtlı işçilerden aldığınız/alacağınız kişiler için 6111’i seçmeniz menfaatinizedir çünkü, 6111 sayılı Kanunun 74. maddesi ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na geçici 10 madde ihdas edilmiş ve işverenlerin 1 Mart 2011 tarihi ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında işe alacakları işçilerin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları ve diğer diğer koşulları sağlamaları kaydıyla, prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarlarının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması uygulaması başlatılmıştır.

EMEKLİLİK İLE İLGİLİ HARİKA BİR KİTAP YAYINLANDI…
SGK Başkan yardımcısı Mustafa KURUCA ile SGK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Murat ÖZDAMAR tarafından kaleme alınan, “Tüm Yönleriyle Emeklilik” isimli kitap YAKLAŞIM Yayınları tarafından piyasaya sürülmüştür. Her iki yazara da tebrik ederim ellerine sağlı. İhtiyacı olan herkese tavsiye ederim.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5975

Bir önceki yazımız olan Dişçiye giden, kürk altın ve mücevherat alan azalıyor - 6 Şubat 2013 başlıklı makalemizde anonim şirketler, Bankalar ve kurumlar vergisi mükellefi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI