SGK’nın E-Hacizinin iyi ve kötü yanları – 31 Ekim 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » SGK’nın E-Hacizinin iyi ve kötü yanları – 31 Ekim 2012
Paylaş
Tarih : 01 Kasım 2012 - 13:17

Ali Tezel

22 Aralık 2009 günü bu köşeden olacakları duyurmuş ve “SGK sizden ve bankadan habersiz paranızı hukuk dışı el koymaya başlayacak” demiştik. Sosyal Güvenlik Kurumu 5510 sayılı Yasa’nın verdiği yetkiyi aşarak şimdi Bankalarla protokol yapıp, alacaklarını banka ve borçludan habersiz kendi hesaplarına aktarmaya başlıyor…

Demiştik ki; “Birisinden alacağınız varsa İcra Dairelerine gidip İcra İflas Kanunu çerçevesinde istememiz hukukun gereğidir, gidip zorla cebinden alırsanız alacaklı dahi olsanız gasp suçu işlemiş sayılırsınız ve 20 kusur yıl ceza alırsınız… Devlet kurumları birisinden alacaklı ise 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsilat yapmak zorundadır ama SGK artık 6183’ü saymam ben kendim gidip hesabından kendi elimle alırım diyecek…”

***SGK’NIN HUKUKSUZ TEBLİĞİ

Normal hukuk devletinde, birisinden alacağınız varsa kendiniz gidip adamdan zorla tahsil edemezsiniz, İcra ve İflas Kanunu uyarınca İcra Dairesi’ne gidip tahsil etmelerini istersiniz. Alacaklı yer kamu idaresi ise bu kere 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun var ve kamu idareleri bu Kanun’a göre alacaklarını tahsil eder. Yani bütün alacaklar için hukuki bir takip-tahsil yolu var.  Genel olarak önce ödeme emri gönderir ve 7 veya 15 gün süre verirsiniz, verilen süre içinde ödemezse veya diğer beklediğiniz hareketi gerçekleştirmezse haciz işlemine başlarsınız. SGK ise hukuku tüketip ben 6183 sayılı Kanunu veya diğer kanunları tanımam diyerek hukuku yok sayarak, 28 Eylül 2008 günü Resmi Gazete’de yayımladığı, “5510 SAYILI KANUNUN 100’ÜNCÜ MADDESİNİN UYGULANMASI HAKKINDA TEBLİĞ” ile Kanun’un vermediği yetkileri de kendi kendine eklemiş. Bu Tebliğin 7’nci maddesi ise çok ilginç ve yasal dayanağı yok.

Tebliğin 7. maddesine göre;

Bankalar,

1-Herkesin parasal durumunu SGK’ya bildirecek,

2-SGK’ya verilecek şifre ile SGK memurları herkesin para akışını görebilecek,

3-SGK’ya borçlu olanların paralarının SGK’ya aktarılması için banka SGK’ya şifre verecek,

4-SGK’ya borçlu birisi herhangi bir bankadan kredi alırsa, kredi bilgileri önce SGK’ya verilecek.

***KÖTÜ YANLARI

1-Bankadaki paralarınızı SGK size sormadan el koyabilecek.

2-Bugün çek-senet borcum var gidip parasını bankaya yatırırım dediniz ama bu parayı SGK çekebilir ve çekinizin arkasının yazıldığını görebilirsiniz.

3-Bankadan borçlarınız veya bir şey almak için kredi almak istediniz, kredi parasını SGK alır, bütün borçlarınızın üstüne bir de almadığınız kredinin taksitlerini de ödersiniz.

4-Bankadaki paranızı güvenip, tatile veya iş seyahatine gittiniz ve para lazım olunca ATM’den çekerim dedinizse hayal kırıklığı yaşarsınız. Zira, hesapta para görünür ve para çekemezsiniz hepsi blokeli olur.

***İYİ YANLARI DA VAR

Genelde işverenler vergi ve sigorta prim borçlarını kendileri ödemek yerine çalışanlarına (personel müdür, muhasebeci vs) verip bankaya gönderip ödetirler. Geçmiş yıllarda da sahte dekont ve makbuzlarla ödenmeyen borçlar ödenmiş gösterilirdi. Yıllar sonra da bu borçlar karşınıza çıkardı. Şimdi, SGK’nın e-hacizi ile ödenmemiş ama sahte dekont-makbuzlarla ödenmiş gösterilen borçlarınızı banka hesaplarınıza haciz gelince öğreneceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Davranışları nedeniyle işten çıkartılan işçi dava açabilir mi? - 31 Ekim 2012 başlıklı makalemizde Davranışları nedeniyle işten çıkartılan işçi dava açabilir mi, ibrahim ışıklı ve işçinin aykırı davranışları yüzünden işten çıkartma hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI