SGK Sosyal Güvenlik Uzmanları kaybetti – 11 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » SGK Sosyal Güvenlik Uzmanları kaybetti – 11 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2012 - 12:52

Ali Tezel

SGK’nın sosyal güvenlik uzmanlarının hukuktan ne kadar anladıklarını Ankara mahkemeleri de öğrendi. Sadece devletin (SGK’nın) değil halkın da sosyal güvenlik uzmanlarının olabileceğini mahkeme karara bağladı…

29.06.2011 günü bu köşeden “SGK’NIN SOSYAL GÜVENLİK UZMANLARI HUKUKU BİLMEZLER Mİ?” diye sormuştum. Zira, Yeni Ali Tezel’ler yetiştirmek amacıyla, bildiklerimi paylaşmak, tecrübelerimi aktarmak, beynimdekilerin toprak olmaması için “Halkın Sosyal Güvenlik Uzmanı” yetiştirmeye çabalıyorum ya, bilgi paylaşıldıkça büyür diyorum ya SGK’nın Sosyal Güvenlik Uzmanları alınmış. Ankara Asliye Hukuk Mahkemelerinde beni dava etmişlerdi. Bu konu beni iki yönden üzmüştü, birincisi halka sosyal güvenlik konularında daha çok kişinin bilgi verilmesinin nesi kötüydü. İkincisi de ben SGK’nın sosyal güvenlik uzmanlarının hukuktan anlayacağını düşünüyordum yanılmıştım. Hukuku bilmiyorlardı. Hukuken unuttukları nokta ise şu, kendileri SGK sosyal güvenlik uzmanı, olup bizim yetiştirdiklerimiz ise Ali Tezel’in yetiştirdiği “Halkın Sosyal Güvenlik Uzmanlarıydı.  Öte yandan, SGK sosyal güvenlik uzmanlığı mesleği memuriyetle alakalıdır. Halkın Sosyal Güvenlik Uzmanları ise devletin memuru değil halkın hizmetkarıdır. Davalarının talep kısmı ise beni çok güldürmüştü. Bakın ne istemişlerdi;

“1- Sosyal güvenlik uzmanı ünvanının sadece 5502 sayılı kanunda yer alan şartları sağlayanlar tarafından kullanabileceğinin ve başka kimselerce her nam ve ad altında kullanılamayacağının TESPİTİNE
2- Davalıların yapmış olduğu saldırının ve bu unvanın davalılarca kullanılmasının
DURDURULMASINA “

***EYLÜL’DE YENİDEN UZMAN YETİŞTİRECEĞİM

Şimdi açtıkları davayı kaybettiler ve ne kadar uzman olduklarının da payesini mahkemeden de aldılar. Dava bitti şimdi Eylül 2012’de İstanbul’da yeniden “Halkın Sosyal Güvenlik Uzmanlarını” yetiştirmek için yeniden kollarımı sıvadım, onlara inat daha çok uzman yetiştirip, SGK’nın yetiştirdiklerinin mi yoksa benim ve ekibimin yetiştirdiklerimin mi hukuku bilen uzman olduklarını her zeminde kanıtlamaya devam edeceğim.

Engelli memurlar da erken emekli olur

Ali bey,  16.03.1973 doğumluyum. 1990 yılında SSK’lı olarak işe başladım ve SSK’da 1170 günüm (3 yıl, 3 ay) var iken 17.09.1999 günü memuriyete başladım. Halen elimde yüzde 52 oranlı sağlık kurulu raporu ile verilmiş vergi indirim belgem vardır. Ben özürlü olarak ne zaman ve nasıl emekli olurum? Kurumuma başvurdum bana özürlü emeklisi olamazsın 52 yaşı bekleyeceksin dediler. U.S-İstanbul

Sayın okurum, gerek 5434 sayılı ve gerekse de 5510 sayılı Kanunlar gereğince yüzde 40 ve daha oranlı sağlık kurulu raporu olan engelliler de tıpkı SSK ve Bağ-Kur’da olduğu gibi yaşa tabi olmadan daha erken emekli olurlar. 5510 sayılı Kanun’un geçici 4. maddesine göre;

“Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008 gününden) önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,

b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır.” demektedir. Buna göre elinizde bulunan sağlık kurulu raporu memur olmadan önce alınmış ise veya sonradan alınsa bile yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olanlar 15 tam yıl (5400 gün) ile yaşa bağlı olmadan emekli olurlar. Diğerleri ise yukarıdaki a ve b bentlerindeki şartlara göre emekli olurlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi faizlerinin gider yazılmasına kısıtlama - 11 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Bakanlar Kurulu, Banka ve Enflasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo