SGK Borç Sorgulama

Ana Sayfa » Sosyal Güvenlik Kurumu » SGK Borç Sorgulama
Paylaş
Tarih : 21 Aralık 2013 - 14:08

SGK Borç Sorgulama işlemleri iki şekilde yapılabilmektedir;
Bunlardan birincisi Şifresiz SGK Borç Sorgulama işlemi
1- Şifresiz SGK Borç sorgulama işlemi 15 Aralık 2011 tarinde alınan karar ile uygun hale getirilmiştir. Bundan önce SGK Borç sorgulama işlemi E-Devlet şifresiyle yapılmaktaydı bu işlem için çoğu vatandaş zor durumda kaldığı ve gerekli dönemlerde işlemlerini gerçekleştiremediği için bu işlemi kolaylaştırmak adına şifresiz SGK Borç Sorgulama işlemi aktif hale getirilmiştir. Aşağıdaki bölümde verilen linke tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu işlem içinde bazı işlem adımları gerekli bunlarda aşağıda anlatılmıştır.

1- İşlemin başlangıcında Uyruğunuzu seçerek T.C Kimlik numaranızla birlikte Nüfusa bağlı olduğunuz ili seçiniz. Bu işlemin ardından Cilt Numaranızı ve doğum yılınızı seçerek Güvenlik Kodunu doğru girerek Sorgula butonuna tıklayınız.

2- SGK Borç Sorgulama işleminizi tamamlayınız.
Şifresiz SGK Borç Sorgulama İçin LÜTFENTIKLAYINIZ!

 


2- Ziraat Bankası Üzerinden Borç Sorgulama

 

Ziraat Bankası resmi sitesi üzerinden de sgk borç sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem içinde bazı işlem adımları gerekmektedir. Sırasıyla bu işlem için T.C. Kimlik Numaranız / Vergi Kimlik Numaranız / SSK Sicil Numaranızı girdikten sonra Sorgu tipi kısmından SGK Borçlanması seçeneğini seçiniz, Güvenlik kodunuda doğruladıktan sonra Sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
Ziraat Bankası SGK Borç Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemi

 

SGK işveren tarafında da borç işlemleri bulunmaktadır. Borç işlemleri sgk işveren tarafında da kolay hale getirilmiş internet üzerinden sorgulanabilir hale getirilmiştir. Bununla birlikte kurumların borçlarını öğrenmek ve de ödenen primlerin kontrolünün yapılması için geliştirilmiş sistemdir. İşverenlerin SGK Borç sorgulama işlemlerini yapması E-SGK işlemleri adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden yapılabilir. Site üzerinde bulmak için SGK İnternet sitesine girdikten sonra Uygulamalar başlığı altında E-Borç Sorgulama kısmına girerek yapabilirsiniz. Fakat bu sayfaya girmek için kullanıcı adı ve şifre alınması gereklidir. SGK tarafından bu kullanıcı adı ve şifreyi alabilmek için Firmalar tarafından alınabilmesi için gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Ancak kullanıcı adınızı ya da şifrenizi unutmanız halinde SGK’ya tekrar başvurabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamlanması ardından SGK Borç sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK İşveren Borç Sorgulama İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki yazımız olan Risk değerlendirmesi yapmayana ağır ceza - 17 Aralık 2013 başlıklı makalemizde iş sağlığı güvenliği, Risk Değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?
15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI ALANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ? I. GİRİŞ Kıdem tazminatı konusu, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14. maddesinde

Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi
Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

PERFORMANS NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ 4857 sayılı İş Kanunumuzun hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri iş sözleşmesinin

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI