SGK bilgi isteyecek

Ana Sayfa » Basından Haberler » SGK bilgi isteyecek
Paylaş
Tarih : 06 Ağustos 2014 - 9:39

Resmi Gazete’nin 10 Haziran 2014 tarih ve 29026 sayılı nüshasında; “Bankalar ve Kamu İdareleri Tarafından Yapılacak Olan Sigortalılık Kontrolü ile Kurum ve Kuruluşlardan Alınacak Bilgi ve Belgelere Dair Tebliğ” yayımlandı.
Bu tebliğe göre; Sosyal Güvenlik Kurumu, tüm kamu kurum kuruluşları ile bankalardan bilgi alabilecek.

Altı bölüm 38 maddeden oluşan bu tebliğin; Birinci bölümünde, “Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar”, İkinci bölümünde, “Bankaların yükümlülükleri”, Üçüncü bölümünde, “Kamu idarelerinin yükümlülükleri”, Dördüncü bölümde, “Diğer kurum ve kuruluşların yükümlülükleri”, Beşinci bölümünde, “Ortak hükümler”, Altıncı bölümünde, “Çeşitli ve son hükümler” yer almaktadır.

Söz konusu tebliğ yaklaşık oniki sayfa. Bugün Tebliğin; Amaç ve kapsam başlıklı 1’inci maddesi ile 2’nci maddesi olan Dayanak maddesini aktarıp gelecek yazıda da diğer bölümlerini sizlerle paylaşacağız.

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğ; 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 8’inci maddesinin yedinci fıkrası ile 100’üncü maddesi kapsamında, bankalar ve kamu idareleri ile diğer kurum ve kuruluşların, işlem yaptığı kişilerin sigortalılık bakımından tescilli olup olmadığını kontrol etme yükümlülüğü ve bu yükümlülüğe istinaden işlem yaptığı kişilerin kimlik bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişilerin sosyal güvenliklerinin sağlanması, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Kanuna göre Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının takip ve tahsili ve 5510 sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen görevlerin yerine getirilmesi ile sınırlı olmak kaydıyla, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, gerçek ve tüzel kişiler, kamu kurumları, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlardan 6/12/2013 tarihli ve 28843 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankalar ve Kamu İdareleri Tarafından Yapılacak Olan Sigortalılık Kontrolü ile Kurum ve Kuruluşlardan Bilgi ve Belgelerin Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde münferit ya da yapılacak protokollerle alınacak bilgi ve belgelerin belirlenmesi amacıyla düzenlenmiştir.

Dayanak

MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 6/12/2013 tarihli ve 28843 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan; “Bankalar ve Kamu İdareleri Tarafından Yapılacak Olan Sigortalılık Kontrolü ile Kurum ve Kuruluşlardan Bilgi ve Belgelerin Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” 16’ncı maddesi hükmüne dayanılarak hazırlanmıştır.

Devam edecek.

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/29466/sgk-bilgi-isteyecek

Bir önceki yazımız olan 2014 Yılı TÜBİTAK Ödülleri Açıklandı başlıklı makalemizde 2014 tübitak ödülleri, bilim kurulu ve bilim ödülü hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI