SGK, basamak intibakında faiz alamaz – 23 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » SGK, basamak intibakında faiz alamaz – 23 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 23 Temmuz 2013 - 9:09

Geçmişte SSK’lı veya memur olduktan sonra Bağ-Kur’lu olanlar birinci basamaktan değil, önceki hizmetlerine uygun basamaktan Bağ-Kur’a başlatılmak zorundadır. Zamanında intibak yapmayan SGK, uzun yıllar sonra basamak intibakından faiz isteyemez….

Ali bey, 1981 yılında SSK’lı olup 6 yıl boyunca prim ödeyip, memuriyete girdim 1993 yılında da istifa edip işyeri açtım Bağ-Kur’a girdim. Hizmetlerimi Bağ-Kur’a bildirdiğim halde beni birinci basamaktan başlattılar sonra da 2013yılında emeklilik dilekçesi verdiğimde bana yüklüce basamak borcu ve faizi ödetmek istiyorlar. Prim aslı 1300 lira ama faizi 23 bin lira tutuyor. Bu haksızlık değil mi? Ali Kırlı

Sayın okurum, Bağ-Kur zamanında sizin SSK ve memuriyet hizmetlerinize göre sizi 12. basamaktan başlatması gerekirdi. Fakat, bunun yerine zamanında görevini yerine getirmeyip 1. basamaktan başlatmış. Şimdi de basamaklarınızı doğru yere getirip, prim farkı ve gecikme zam ve faizi istiyor. Bunu istemesi ise hem yasal değil hem de alacağınız emekli aylığını etkilemez. Zira, siz 12. basamaktan sonra her 2 yılda bir basamak yükseltme hakkınızı kullanmamışsınız. Şu an Bağ-Kur’dan emekli olurken sizin 1999 yılınızdaki ve sonraki yıllar basamak ortalamanıza göre emekli aylığı hesaplayacaklar. Basamak intibakı olsa da olmasa da sizin zaten 1999 ve sonraki yıllar basamağınız 12 olacağından alacağınız emekli aylığı tek kuruş değişmez.

***MAHKEMEYE VERİRSENİZ 23 BİN LİRA FAİZİ ÖDEMEZSİNİZ

SGK, basamak prim borcu olarak 1300 lira, faiz olarak da 23 bin lira istiyor ya, dava ederseniz ve aşağıdaki Yargıtay kararını da dava dilekçenize eklerseniz 23 bin lira faiziniz silinir.

T.C. YARGITAY

10. HUKUK DAİRESİ

E. 2012/282, K. 2013/3686, T. 1.3.2013

• BASAMAK İNTİBAKI ( Prim ve Gecikme Zammının İstirdadı İstemi – Gecikmenin Kurum Hatasından Kaynaklandığı Gözetilerek Prim Aslının Kendisine Tebliğ Edildiği Tarih Sonrası İçin Davacının Gecikme Zammından Sorumlu Olacağı )

• KURUM HATASI NEDENİYLE BASAMAK İNTİBAKINDA GECİKME ( Prim ve Gecikme Zammının İstirdadı – Prim Aslının Kendisine Tebliğ Edildiği Tarih Sonrası İçin Gecikme Zammı Yerine Primin Ödenmesi Gereken Tarihlerden İtibaren Hesaplanan Gecikme Zammından Sorumlu Olacağının Esas Alınmayacağı )

• GECİKME ZAMMI ( Davacının Basamak İntibakı Nedeniyle Prim Aslından Sorumlu Tutulması Yerinde İse de Gecikmenin Kurum Hatasından Kaynaklandığı Gözetilerek Prim Aslının Kendisine Tebliğ Edildiği Tarih Sonrası İçin Gecikme Zammından Sorumlu Olacağı )

• PRİM VE GECİKME ZAMMININ İSTİRDADI İSTEMİ ( Davacının Basamak İntibakı Nedeniyle Prim Aslından Sorumlu Tutulması Yerinde İse de Gecikmenin Kurum Hatasından Kaynaklandığı Gözetilerek Prim Aslının Kendisine Tebliğ Edildiği Tarih Sonrası İçin Gecikme Zammından Sorumlu Olacağının Gözetileceği )

1479/m.51

 

ÖZET : Davacının, basamak intibakı nedeniyle prim aslından sorumlu tutulması yerinde ise de; sigortalılık bilgilerini Kurum’a vererek tescilini istediği, buna göre gecikmenin Kurum hatasından kaynaklandığı gözetildiğinde, prim aslının kendisine tebliğ edildiği tarih sonrası için hesaplanacak gecikme zammı yerine, primin ödenmesi gereken tarihlerden itibaren hesaplanan gecikme zammından sorumlu olacağı esas alınarak karar verilmesi hukuka aykırıdır.

 

 

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6305

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI