SGK Askerlik Borçlanması

Ana Sayfa » Sosyal Güvenlik Kurumu » SGK Askerlik Borçlanması
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2014 - 0:07

SGK Askerlik Borçlanması

 

Sosyal Güvenlik yasaları içerisinde bulunan kanunlara göre Sosyal Güvenlik kurumu tarafından erkek sigortalıların Askerlikte bulundukları gün sayıları kadar günü borçlanabilmelerini sağlamıştır. Bu işlem ile askerlik borçlanması ile askere gidiş tarihi sigorta giriş tarihinizden önce ise sigortalılık tarihiniz borçlanılan süre kadar geri gitmiş olur. Bu işlem ile sigorta giriş tarihiniz geri alınmış olmaktadır. Bu işlem emekli olmak için yıl kazanımlarınıda beraberinde getirmektedir.

 

Sosyal güvenlik Kurumuna bağlı olarak askerlik borçlanması, askerlikte bulunulan süre olarak borçlanıp bu süreyi ödemekle ödenmiş olunan gün sayısı artmaktadır. Daha fazla prim ödendiği için maaşınız artacak ve bununla birlikte erken emeklilikte söz konusu olabilecektir. Askerlik döneminden önce sigortalı olarak çalışma hayatına başlamış iseniz askerlik süresince geçen günlerinizden dilediğiniz kadarını borçlanarak prim günlerinize ilave edilmesini ve prim ödemenizin artmasıyla birlikte emekli maaşınızında artarak emeklilik için gerekli olan gün sayılarınızı azaltabilmektesiniz. Askerde bulunulan süre göz önüne alındığında SGK Askerlik Borçlanması yapılmak istenildiğinde dilediğiniz kadar gün sayısını borçlanabilmektesiniz. Bu borçlanma işleminde üst sınır toplam askerlikte geçen gün sayınıza eşittir. Bu durumda 600 gün askerlik yaptığınız varsayılırsa dilerseniz bunun tamamı olan 600 gün askerlik borçlanması yapabilir dilersenizde ihtiyacınız kadarını yani örnek vermek gerekirse 30 günde borçlanma yapabilirsiniz.

 

Sigortalı olarak çalışmaya askerlik görevinden sonra başlayan vatandaşlarımız için ise yine kolaylık ve fırsatlar bulunmaktadır. Bu durumda Askerlik Süresinden sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayan vatandaşlarımız için SGK Askerlik Borçlanması yaptıklarında borçlandıkları süre kadar gün sigorta başlangıç tarihlerini geriye çekmektedir.

 

SGK Askerlik Borçlanması yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Risk değerlendirmesi yapmayana ağır ceza - 17 Aralık 2013 başlıklı makalemizde iş sağlığı güvenliği, Risk Değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?
15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI ALANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ? I. GİRİŞ Kıdem tazminatı konusu, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14. maddesinde

Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi
Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

PERFORMANS NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ 4857 sayılı İş Kanunumuzun hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri iş sözleşmesinin

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI