SGK Alacaklarına ‘E-haciz’

Ana Sayfa » Güncel Haberler » SGK Alacaklarına ‘E-haciz’
Paylaş
Tarih : 30 Ekim 2012 - 10:41

Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek.

Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek. Resmi Gazete’de Yayımlanan 2013 Yılı Programı’nın “Sosyal Güvenlik Sisteminin etkinliğinin Artırılması” başlıklı bölümünde, 2011 yılı sonu itibarıyla sosyal sigorta programlarının kapsadığı nüfusun oranının,  kayıtdışı istihdamla mücadele çalışmalarının da etkisiyle bir önceki yıla göre 2.4 puan artışla yüzde 85.4’e yükseldiği belirtildi.

Sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderleri karşılayamadığına ve sistemin açık vermeye devam ettiğine işaret edilerek,  finansman sorununun en önemli nedenlerinin geçmişte uygulanan erken  emeklilik, yüksek aylık bağlama oranları, sağlık harcamalarının  giderek artması ve bilgi teknolojilerinin  etkin kullanılamaması olduğu vurgulandı.

Finansman açığını kapatmak için sisteme bütçeden yapılan transfer tutarının GSYH’ye oranının 2010’da yüzde 2.46 iken, 2011’de yüzde 1.28’e  gerilediğine dikkat çekilerek, bu düşüşte prim borçlarının yeniden yapılandırılmasının etkili olduğu ifade edildi. Geçen yıl sonu itibarıyla yaklaşık 2.4 milyon kişinin yapılandırmaya başvurduğu, 37.8 milyar lira  tutarındaki kurum alacağının yeniden yapılandırıldığı ve yaklaşık 8.2 milyar lira tahsilat gerçekleştirildiği kaydedildi.

Kaynak: http://piyasanet.hurriyet.com.tr/haberler/SGK-alacaklarna-e-haciz/?storyId=126907&goToHomePageParam=true&siteLanguage=en

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretten Vergi Kalkacak Mı? başlıklı makalemizde asgari ücret vergi, asgari ücretten vergi ve asgari ücretten vergi kalkacak mı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI