SGK 4C Nedir ?

Ana Sayfa » Sosyal Güvenlik Kurumu » SGK 4C Nedir ?
Paylaş
Tarih : 20 Aralık 2013 - 12:41

SGK 4C Nedir ?

 

Ülkemizde en geniş kitleye hitap eden sosyal güvenlik kurumunun çok daha güvenli ve çok daha kaliteli bir hizmet sağlamak amacıyla yılın belirli dönemlerinde gerek sağlık gerek emeklilik konularında değişiklikler yapılarak daha kaliteli ve daha güvenli hizmet sağlamak amacıyla yenilikler yapılmaktadır.

 

En son yapılan en büyük değişikliklerden biri olan SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi kuruluşları tek bir çatı altında toplayarak daha kolay ve daha geniş kapsamlı olup tek bir yerden bütün kolaylıkları önümüze serilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplanan SSK,Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanması birim hizmetlerinde isim değişikliğine gitmesine sebep olmuştur. Bu durumda SGK 4cnedir,SGK 4c ye kimler bağlıdır gibi soruların cevapları aşağıda açıklanarak sizlerin bütün sorularına açıklık getirilmiştir.

 

SGK 4C’ye kimler bağlıdır?

 

SGK 4c açılımı ve ne anlama geldiğini açıklayıcı en iyi tanım eski sigorta sisteminde Emekli Sandığına sigorta türüne bağlı çalışanların bu sisteme dahil olan vatandaşlar artık SGK 4C‘li olarak anılmaktadırlar. Ülkemizde 657 Sayılı kanunun 4/C maddesine istinaden mevsimlik işçiler olarak sayılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Risk değerlendirmesi yapmayana ağır ceza - 17 Aralık 2013 başlıklı makalemizde iş sağlığı güvenliği, Risk Değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?
15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI ALANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ? I. GİRİŞ Kıdem tazminatı konusu, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14. maddesinde

Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi
Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

PERFORMANS NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ 4857 sayılı İş Kanunumuzun hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri iş sözleşmesinin

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI