Sendikaların 7 Kasım korkusu – 23 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sendikaların 7 Kasım korkusu – 23 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 23 Ekim 2013 - 10:38

Uzun süren çalışmalar ve tartışmalardan sonra Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu geçtiğimiz yıl 7 Kasım’da yürürlüğe girdi. Böylece sendikal örgütlenmenin kolaylaştırılması yönünde pek çok hüküm hayata geçirilmiş oldu. Ülke barajının düşürülmesi, birden fazla sendikaya üyelik hakkı ve grev yasaklarının daraltılması bunlardan bazıları. Bu arada işçilerin sendikaya üye olmaları ve üyelikten çıkmalarına dair işlemlerde de gereksiz formaliteler kaldırılmış oldu. Buna göre 7 Kasım 2013 tarihi itibariyle Türkiye genelinde tüm işçiler, e-Devlet şifreleriyle sendikalara üye olabilecek ve dilerlerse yine e-Devlet üzerinden üyeliklerini sona erdirebilecekler. Ancak bu konuda sendikaların önemli çekinceleri var.

İşlemler hızlanacak ama…

Öncelikle e-Devlet üzerinden üyelik başvurusu yapacak kişinin SGK’ya kayıtlı sigortalı olması gerekiyor. Zira elektronik üyelikte SGK’nın veri tabanı kullanılıyor. Oysa yasal olarak sendika üyeliği için sigortalı olma şartı yok. Sigortasız çalışan birisi de sendika üyesi olabiliyor. Ayrıca sendikaya üyelik hakkı sadece iş sözleşmesiyle çalışanlar için de sınırlı değil. Örneğin nakliye, eser, komisyon ya da yayın sözleşmesiyle çalışanlar da sendika üyesi olabiliyor. Fakat bu kişiler sigortalı olarak bildirilmedikleri için e-Devlet üzerinden başvuru yapmaları mümkün değil.

Sendikalar üye kaybedebilir

Öte yandan sendika üyelik işlemlerinde Avrupa ekonomik faaliyet sınıflandırma sistemi olan NACE kullanılıyor. Oysa bizim sendikal mevzuatımız iş kolu esasına dayanıyor. Dolayısıyla e-Devlet’ten üye olacak kimi çalışanların fiilen bulundukları işkolu ile NACE sınıflandırması arasında uyumsuzluk çıkıyor.

Ayrıca alt işverenin asıl işverenden farklı işkoluna girdiği durumlarda, alt işveren işçisi mecburen asıl işyerinin işkoluna tabi oluyor. Bu da uygulamada ayrı bir soruna sebep olacak. Sonuç itibariyle sendika üyelik işlemlerini kolaylaştırmak için öngörülen e-Devlet kapısı, sendikalar için ciddi sayıda üye kaybına yol açabilecek gibi görünüyor.

Kıdem tazminatınız garanti

Soru: Sadettin Bey, ben 8 yıldır bir özel hastanede hemşire olarak calışmaktayım.10 Ekim’de evlendim ve bir yıl içinde istifa ederek kıdem tazminatımı almayı planlıyorum. Acaba yeni yasa onaylandıktan sonra kıdem tazminatımı alabilecek miyim? Yoksa şimdi mi istifa etmem gerekiyor?Figen C.

Cevap: Değerli okurum, mevcut kıdem tazminatı uygulamasına göre evlenen kadınlar bir yıl içinde işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatlarını alabilirler. Bu noktada kıdem tazminatınız için endişelenmenize gerek yok. Şu an siz tazminata hak kazanmış durumdasınız. 10 Ekim 2014 tarihine kadar dilediğiniz tarihte istifa ederek tazminatınızı alabilirsiniz. Şu an henüz taslak aşamasında olan yeni yasa çıkmış olsa bile kazanılmış haklar korunmuş olacak.

SGK aylığınızdan kesinti yapabilir

Soru: Sadettin Bey, ben geçen yıl emekli oldum. SGK, şirket ortağı olduğum dönemden kalan bir borç için bu yılın şubat ayında maaşımdan kesinti yapmaya başladı. Emekli aylıklarından kesinti yapılamaz diye biliyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Kasım A.

Cevap: Değerli okurum, normalde emekli aylıklarından hiçbir şekilde kesinti yapılamaz ve haciz konamaz. Fakat bunun iki istisnası vardır; SGK alacakları ve nafaka ödemeleri. Dolayısıyla SGK, borcunuz bitinceye kadar maaşınızdan kesinti yapmaya devam edecektir.

 

Kaynak : http://www.bugun.com.tr/sendikalarin-7-kasim-korkusu-yazisi-834275

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI