Seçimler ve ekonomi – 22 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Seçimler ve ekonomi – 22 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 22 Ekim 2013 - 9:36

Beklendiği gibi, borsa haftaya güçlü yükselişle başladı. Gösterge tahvil faizi de yüzde 7,7’ye kadar geriledi. Buna karşılık sepet kur pek oynamadı. Son baktığımda 2.34 TL civarında seyrediyordu. Rastlantı mı? Bir işaret mi? Göreceğiz.

Bu arada dolar euro karşısında değer kaybediyor. Euro/dolar paritesi 1.37’ye dayandı. İlginç buluyorum. ABD siyasi kilitlenmeyi aşınca dolar zayıflıyor! Mali piyasanın işleyişine aklımın ermediğini hep söylerim.

Siyaset ön planda

Bayram öncesinde üç yabancı mali kuruluşun başiktisatçısı ile görüştüm. Türkiye’yi yakından tanıyan ve izleyen profesyonellerle konuşmak yararlı oluyor. Soruları neleri önemsediklerini gösteriyor.

Önceliği bariz şekilde siyasete verdiler. Dış açık, kur, enflasyon, para politikası vs. konjonktüre odaklanmalarını bekliyordum. İkinci planda kaldı. Tartışmanın merkezine yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yerleşti. Analiz ve tahminlerimi not aldılar.

Soru aslında basit ve açıktır. Bu seçimler hem Erdoğan ve hem AKP için birden fazla nedenle kritik önem taşıyor. Acaba hükümet seçim başarısı uğruna ekonomide popülist politikalara yönelir mi? Yani bütçe disiplini bozulur mu?

Seçmen hangisine duyarlı?

Bizim mesleğin zor yanı siyaseti doğru tahminidir. Nedeni maliye politikasıdır. Teknik tahdidi yoktur. Safkan siyasi süreçte, siyasi hesaplarla oluşur. Son dönemde ABD’de yaşanan olaylar yeterli kanıttır.

Siyasetçinin önceliği seçilmektir. Kararını popülizmin getirdiği-götürdüğü belirler. Gevşek maliye politikası kamu hizmeti ve büyüme demektir. Oy getirir. Aynı anda kur, faiz ve borsada oynaklık riskidir. Oy götürür. Kolay ödünleşme değildir.

Popülizmin ekonomi politiğinin ayrıntıları girecek yerim kalmadı. Aslında çok ilginçtir. Neyse, anahtar soru ile bitirelim. AKP’nin tutmak/ulaşmak istediği ortadaki seçmen hangisine daha duyarlıdır? Cevabı size bırakıyorum.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/secimler-ve-ekonomi/577787/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI