Sanayi ve tasarruf – 18 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sanayi ve tasarruf – 18 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 18 Kasım 2013 - 8:42

Üç gündür yurt dışında bir konferanstayım. Bilgisayarımı yanıma almadım. Bakmaya zamanım olmayacağını biliyordum. Yazımı önceden hazırladım. Cuma yayınlanan istihdam ve bütçe verilerini haftaya değerlendireceğim.

Bugün tasarruf sorununa farklı perspektiften bakmak istiyorum. Grafiği bir süredir sunumlarımda kullanıyordum. Yeni farkına vardım. Köşemde hiç değinmemişim. Fırsattan yararlanıp bu eksiği gideriyorum.

Dış açığın nedeni

“Türkiye neden dış açık veriyor? Çünkü yeterli tasarruf yapmıyor.” Bu söylem çok yaygındır. Temel muhasebe özdeşliğini yansıtıyor. Dış açığın tanımı üretimden fazla harcamaktır. Yani yatırıma kıyasla fazla tüketim demektir. Dış kaynakla karşılanır.

Ancak açıklayıcı değeri azdır. Tüketim neden artıyor? Cevabı yoktur. Türkiye’de genellikle fatura “müsrif” (!) vatandaşa çıkıyor. Cazibesi ilginç bir karartma işlevi görmesidir. Konuyu döviz kuru ve para politikası tartışmasının dışına taşıyor.

Bu söylem yanlıştır. Tasarruf oranının oluşmasında döviz kuru kritiktir. Yanlış para politikası paraya değer kazandırır. Bu ise harcama kalıpları kadar üretimin yapısını etkiler. Denge sanayi aleyhine ve hizmetler lehine bozulur. Teori de uygulama da böyle der.

Sanayinin azalan payı

Tasarruf oranı DPT tarafından hesaplanıyor. Cari fiyatla milli gelir kullanılıyor. Grafikte dalgalı çizgi gösteriyor (2012 benim tahminim). Diğeri cari fiyatla imalat sanayinin milli gelirde payıdır. Grafikte üstte seyreden çizgidir.

İki çizgi tam örtüşüyor. 1998’de ikisi de yüzde 24 iken 2012’de yüzde 15’e iniyor. Biliyorum; korelasyon nedensellik değildir. Gene de ilişkinin gücü aynı nedenden kaynaklandıklarını düşündürüyor. Acaba aşırı değerli TL olabilir mi?

Konu çok önemlidir; geri dönmeyi planlıyorum.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/584604/4/Yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI