Sahte denetmeni ihbar edin – 26 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sahte denetmeni ihbar edin – 26 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2012 - 10:01

Sadettin Orhan

Biliyorum, size de artık kabak tadı verdi ama bir kere daha vurgulamak istiyorum.
Hemen her ay farklı illerdeki işyerlerinden “Bize SGK müfettişi geldi, kitap satmak istedi” ya da “SGK denetmeni geldi ajanda vs. satmak istedi, almazsak ceza yazacağını söyledi” tarzı şikâyetler alıyoruz.

Oysa işverenler de iyi bilir, SGK’da ne müfettişlerin ne de denetmen arkadaşlarımızın bu taraklarda bezi olur. Bu tür ucuz numaralarla işyerinize gelen sahtekârları anında ihbar edin. Sakın kimlik falan sormaya kalkmayın, zaten sahte kimliklerle dolaşıyorlar. Mümkünse çay kahve ikramıyla oyalarken, polisin ulaşmasını sağlayın.

Aylıksız izin aylıklı izni takiben başlar

Soru: Sadettin Bey, ben bir kamu çalışanıyım ve 3.9.2012 tarihinde doğum yaptım. Doğumdan önce kullanmadığım süreler de dahil olmak üzere doğumdan sonra yasal iznimi kullandım. Bu iznin bitiminde de iki yıl ücretsiz izne ayrıldım. Acaba bu iki yıllık sürenin hesabı doğum tarihine göre mi yapılıyor yoksa ücretli iznimin bittiği tarihe göre mi? Sema B.

Cevap: Sema Hanım, konuyla ilgili geçtiğimiz yıl yayımlanan tebliğde de belirtildiği üzere, iki yıllık ücretsiz iznin başlangıç tarihi, ücretli izninizin bittiği tarihtir. Aynı izin hakkından kamu çalışanı babalar da yararlanabiliyor fakat onlar için iki yıllık izin tarihinin başlangıcı olarak doğum tarihi esas alınıyor.

Almanya’dan da aylık bağlanır

Soru: Sadettin Bey, babam Almanya’da işçiydi. 1999 yılında tazminatla işten çıkarıldı ve aldığı tazminatı Türkiye’de SSK’ya yatırarak emekli oldu. Almanya’da da 28 yıllık çalışması mevcut. Bugünlerde duyduğumuz kadarıyla babam Türkiye’den emekli olsa bile Almanya’daki emeklilik koşullarını sağlamak şartıyla oradan da emekli olabiliyormuş. Bu bilgi doğru mudur? Doğruysa ne yapmamız gerekiyor? Erengül A.

Cevap: Değerli okurum, duyduğunuz bilgi doğrudur. Babanız sanırım yurtdışı hizmet borçlanmasıyla Türkiye’den emekli olmuş. Eğer Türkiye’ye döndükten sonra Almanya’daki primlerini iade almadıysa, gerekli yaş koşulunu da sağlamak şartıyla emekli aylığı alabilir. Bunun için bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne gerekli belgelerle başvurmanız yeterli.

Cumartesi günü izne eklenmez

Soru: Sadettin Bey, işyerimizde yıllık izinler konusunda bir tartışma yaşanıyor. Biz çalışanlar, hafta tatilinin izin süresine eklenmesi gerektiğini savunuyoruz. İşyerimizde hafta içi beş gün mesai var, cumartesi ve pazar günleri ise hafta tatili yapıyoruz. Buna göre yıllık izin süremizin içinde kalan cumartesi ve pazar günlerinin izin süremize eklenmesi gerekmiyor mu? İşveren, sadece pazar gününü ekleyip, cumartesiyi izinden sayıyor. Sizce bu işin doğrusu nedir? Ergun M.

Cevap: Değerli okurum, İş Kanunu gereği işveren bir haftalık çalışma için bir gün hafta tatili yaptırmak zorundadır. Fakat birçok işyerinde, haftalık 45 saatlik çalışma süresi hafta içi beş güne dağıtılarak cumartesi günü boşa çıkartılır. Fakat bu durumda cumartesi günü hafta tatili olmayıp, boşa çıkarılmış çalışma günüdür. Dolayısıyla yıllık ücretli izinlerde izin süresine eklenmez, izin günü olarak kabul edilir. Yani işverenin uygulaması doğrudur.

Bir önceki yazımız olan Emekliliğiniz için dört ayrı alternatif sunuyoruz - 26 Kasım 2012 başlıklı makalemizde Askerlik borçlanması yaparsam avantaj sağlar mı, Emekliliğiniz için dört ayrı alternatif sunuyoruz ve Emeklilik yaşım ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI