Sadece SGK ve nafaka borcu için haciz gelebilir – 13 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sadece SGK ve nafaka borcu için haciz gelebilir – 13 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 13 Eylül 2013 - 7:51

Ali bey merhaba, emekli maaşına haciz konabilir mi, haciz konmuşsa ne yapabilirim? İrfani Aydın

Sayın okurum, 5510 sayılı Kanun’un 93. maddesi gereğince; “Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir…”. Madde metninden de göreceğiniz üzere alacaklı yer SGK ise veya eşiniz-çocuklarınıza mahkeme nafaka çıkarmışsa o zaman emekli aylığınıza sizin izniniz (muvafakatınız) olmadan hiç kimse haciz koyamaz. Kesinti yapamaz.

***HACİZ KONMUŞSA ŞİKAYET EDİN

Şayet emekli aylığınıza yukarda sayılan SGK borçları ile nafaka borcu dışında bir sebeple banka, maliye vs gibi yerlerce haciz işlemi uygulanmış ve bunu sizden izin almadan yapmışlarsa hemen savcılığa suç duyurusunda bulunun. Savcılık yasadışı şekilde emekli aylığınıza haciz uygulayan icra memuru hakkında ceza-i ve idari işlem başlatır.


MALİ MÜŞAVİRLER HOCALIK YAPABİLİR

Üstadım kolay gelsin, mevzuata göre büro açan bir mali müşavirin kadrolu olarak öğretim görevliliği yapamayacağı yazmakta. Bununla ilgili herhangi bir bilginiz yada paylaşımınız var mı sözleşmeli olarak yapabilir mi  öğretim görevliliğini? Yada bürosu açıkken başka yerde mali müşavirlik hizmeti dışında öğretmen olarak 4A’lı olabilir mi?  İsmi Mahfuz

Sayın okurum, öncelikle tanımlardan gidelim, 2547 sayılı Kanun’a göre (md.3) “Öğretim Görevlisi: Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır.”

Yine, 31. madde gereğince, öğretim görevlileri ders karşılığı ücretli olabilir veya öğretim üyesi olarak kadroya atanabilirler. Yani, öğretim görevlisinin esası kadrosuzdur ama kadroya da belli şartlarla alınabilirler. Siz, kadroya alınmadan her yerde öğretim görevlisi ve öğretmen olabilirsiniz.

***YASA UYGUN YÖNETMELİK DEĞİL

Meslek Yasanız olan, 3568 sayılı Kanunun “Yasaklar” başlıklı 45. maddesi; “Serbest Muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler bu unvanla, yeminli mali müşavirler ise bu unvan ve tasdik yetkisiyle; 2. maddede yazılı işlerin yürütülmesi amacıyla gerçek ve tüzel kişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, meslekle ve meslek onuru ile bağdaşmayan işlerle uğraşamazlar…” düzenlemesini getirmiştir.

Madde metnine bakarsanız ön şart, “bu unvanla” ibaresi vardır. Yani, meslek mensupları serbest çalışıyorsa, bu sıfatları ile işverene bağlı olarak çalışamaz ama başka sıfatla mesela sizin gibi kadrolu öğretim görevlisi olarak üniversitelerde, öğretmen olarak özel okullarda çalışabilirler.

***YÖNETMELİK YASAYA AYKIRI

Öte yandan, yasada “bu ünvanla” çalışamazlar kısıtı var iken, Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik madde 44’de; “Serbest Muhasebeciler, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler gerçek ve tüzel kişilere tabi ve onların işyerlerine bağlı olarak hizmet akdi ile çalışamazlar” denilmiştir.

Görüldüğü üzere yasada var olan (bu ünvanla) kısıtı, ön şartı yönetmelikte yoktur. Bu sebeple yönetmelik yasaya aykırıdır. Odanız sizin hocalık göreviniz sebebiyle (4/A’lı) SSK’lı çalışmanız sebebiyle disiplin soruşturması yapıp ceza da verebilir ama yargı bu cezanızı kaldıracaktır. Ancak, daha herhangi bir oda bu konuda soruşturma açmadı. Son olarak yönetmeliğinizde “e) Devamlılık arzetmemek kaydı ile gazete ve dergilerde yazı ve makale yazmak,” serbest denmiş ama bakın bir basın kuruluşunda devamlı yazarlık yapan bir çok meslek mensubunuz da var.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6396

Bir önceki yazımız olan KDV’nin Son On Yıllık Verilerinin Etkinlik ve Adalet Açısından Değerlendirilmesi başlıklı makalemizde adelet açısından değerlendirilmesi, KDV verilerinin değerlendirilmesi ve son on yıllık kdv verileri analizi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo