Rotasyon; aşağısı sakal, yukarısı bıyık – 29 Mart 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Rotasyon; aşağısı sakal, yukarısı bıyık – 29 Mart 2013
Paylaş
Tarih : 29 Mart 2013 - 8:41

“Bütün memurlara rotasyon” yazımız, kamu personelinin gündemini epey ısıtmışa benziyor. Gelen yorumları kabaca iki grupta toplayabiliriz:
‘Üç yılda bir il değiştiren memurda aile düzeni ve motivasyon kalır mı’ diyenler ve ‘Polis ve askere varsa bütün memura rotasyon olmalı’ diyenler.
Tabii işin bir de hükümet tarafından görünen kısmı var. Yürütmenin başısınız, ülke genelinde kamu hizmeti yürüteceksiniz ama bazı illerde aşırı yığılma varken bazı illerde de personel açığınız var. Ne yapacaksınız? Elbette yığılmayı dağıtacak ve personel açığını kapatacak tedbirler alacaksınız.

İşte bunun için daha önce sözleşmeli personel ve çakılı kadro gibi seçenekler denendi fakat soruna çözüm getirmedi. Şimdi ise rotasyon yani üç-dört yılda bir bütün memurların görev yerinin değiştirilmesi seçeneği masada.

Sendikalar rotasyon konusuna oldukça mesafeli duruyor ve bunun yerine belirli bölgelerde daha yüksek ücret ödenmesi alternatifini öne sürüyorlar. Fakat buna da Maliye’nin çok sıcak bakmadığını biliyoruz. Yani tam olarak aşağısı sakal, yukarısı bıyık durumu. Umarız herkes için tatmin edici bir yol bulunur.

Açıköğretim öğrencisi de maaş alır

Soru: Sadettin Bey, babam belediyede devlet memuru iken vefat etti. Anneme ve bana dul/yetim aylığı bağlandı. Ben Ege Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Y.O’da okurken 02.01.2010 tarihinden itibaren kayıt yenilemediğimden bu okuldaki kaydım silindi.

Diğer taraftan 22.09.2008 tarihinden itibaren Açıköğretim Fakültesi İktisat bölümüne kaydoldum. Ancak Ege Üniversitesi’ndeki kaydımın silinmesi sebebiyle 02.01.2010 tarihi itibariyle yetim maaşım kesildi. Oysa açık öğretime devam etmem sebebiyle aylık almam gerekmiyor mu? Burak A.

Cevap: Burak Bey, Emekli Sandığı Kanunu gereği yükseköğrenime devam eden yetim çocuklara 25 yaşını dolduruncaya kadar aylık ödenir. Bu anlamda Açıköğretim Fakültesi de yüksek öğrenim kapsamındadır. Ancak bir yükseköğrenimi bitirdikten sonra ikinci bir yükseköğrenime başlanması halinde 25 yaşınızı doldurmamış olsanız bile aylık ödenmez.

Fakat sorunuzdan anladığım kadarıyla siz Ege Üniversitesi’ndeki bölümü bitirmemişsiniz. Kayıt yenilemediğiniz için ilişiğiniz kesilmiş. Dolayısıyla birinci yükseköğrenimden mezun olmadığınız için Açıköğretim sizin için ikinci diploma anlamına gelmiyor. Bu konuda doğrudan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Hizmetleri Daire Başkanlığı’na başvurursanız, bir yanlış anlama varsa düzeltilecektir.

Babanız 3.600 günü tamamlamalı

Soru: Sadettin Bey, babam 1960 doğumlu ve 1977 yılında sigorta girişi var. Şu an askerlik borçlanması hariç toplam 1380 günü var. Askerlik borçlanması 550 gün kadar. En kısa şekilde emekli olabilmesi için bir yol var mıdır?
Eksik olan günleri ödeyerek emekli olması mümkün mü? Yusuf T.

Cevap: Yusuf Bey, babanız askerliğini borçlanır ve üzerine SSK (4/a) kapsamında prim ödeyerek 3.600 günü tamamlarsa hemen emekli olabilir. Bundan daha kısa sürede emekli olma imkanı bulunmuyor. Geriye dönük olarak sadece askerlik borçlanmasını ödeyebilir. Diğer eksik günlerini bundan sonra prim ödeyerek doldurabilir.

Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/rotasyon-asagisi-sakal-yukarisi-biyik-yazisi-228056

Bir önceki yazımız olan Daha az prim ödeyerek daha erken nasıl emekli olabilirim? - 29 Mart 2013 başlıklı makalemizde az prim ödeyerek emeklilik, daha erken emeklilik ve erken emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI