Risk değerlendirme karmaşası – 3 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Risk değerlendirme karmaşası – 3 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 03 Nisan 2013 - 9:15

Geçtiğimiz hafta İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun; “İşverenin genel yükümlülüğü” 4’üncü maddesini, “Risklerden korunma ilkeleri” 5’inci maddesini ve “İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri” başlıklı 6’ncı maddesini sizlerle paylaşmış ve yazının başında; “Konuyla ilgili birçok meslektaşımın ve işletme sahibinin kafasına takılan soruları başka bir yazıya bırakacağımızı yazmıştık.

Bugün meslektaşlarımın ve işverenlerin kafasını karıştıran bölüme değinmek istiyoruz.

Kanunun “İşverenin genel yükümlülüğü başlıklı 4’üncü maddenin (c) fıkrasında; “Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.” cümlesi yer almaktadır. Burada “yapar” kelimesine dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu kelimeden yola çıkarak; risk değerlendirmesini işveren yapar olarak mı anlamalıyız? Kafa karıştıran birinci işlem bu.

Son zamanlarda gittiğim seminerlerin bir tanesinde, bir dinleyici israrla “Kanunda yapar yazıyor öyleyse işveren yapar anlamı çıkıyor” dedi. Konuşmacı ise “hayır yapamaz yaptırır”, kanunun gerekçesinde açıkça yazıyor, ayrıca yönetmelikte yaptırır yazıyor” dedi. Söz alan dinleyici; “Yönetmelik, Kanun’un üstünde değil ben bu Kanun’da geçen yapar kelimesini dikkate almak durumundayım yani işveren yapar” dedi.

Bu karşılıklı konuşmalar epey uzayınca, semineri yöneten; “Anlaşıldı bu sorun burada çözülemez biz Bakanlığa yazılı olarak soralım cevabını da sizlere ulaştıralım” dedi ve tartışmayı sona erdirdi.

Aynı seminerde iş güvenliği uzmanı konuşmacı, “Risk değerlendirmesini şimdi yapıp boşuna para harcamayın. Eğer işletmenize teftiş gelirse konu burada gündeme gelip; iş müfettişi risk değerlendirmesinin yapılıp yapılmadığını soracak. Yapılmamışsa işletmeye belli bir süre verip risk değerlendirmesinin yapılmasının talep edip bir sonraki teftişte bu belgeyi görmemesi halinde cezai işlem yapacağını” belirtti.

İkinci sorun şu: Risk değerlendirmesi yapmamanın cezası uygulanırken, ileriye dönük mü, geriye dönük mü işleyecek?

Yazılı medyaya bakın onlarca yazı var, konu hakkında uygulanacak cezalar ile ilgili.

Yazılana çizilene bakacak olursak; risk değerlendirmesini yapmayan işletmeye, işletmeyi boş verin hatta kapıcı çalıştıran apartmanlara dahi ilk ay için 3.234 TL, sonraki her ay için 4.851 TL ceza kesilecek.

Ben bu ikilemi anlayamadım…

Sen ne önerirsin diye soracak olursanız. Siz siz olun bir an önce risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarını yetkili, uzman kişi ya da kişlere yaptırın derim…

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/26577/risk-degerlendirme-karmasasi

Bir önceki yazımız olan GSS borçları beş milyarı aştı! - 3 Nisan 2013 başlıklı makalemizde gss borçları, GSS borcu ve GSS borcundan kurtulma formülleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI