Reel kesimin kur riski – 7 Mart 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Reel kesimin kur riski – 7 Mart 2013
Paylaş
Tarih : 07 Mart 2013 - 9:30

Bir ekonomide dış açık nasıl oluşur? Ekonomik birimler üretimden elde ettikleri gelirin üzerinde harcama yapar. Dış açığın olmazsa olmaz koşulu budur. Bir ekonomi başka türlü dış açık veremez.

Gelirin üzerinde harcamanın kaynağı nedir? Biri yabancılara varlık satışıdır. Gayrimenkul (ve borsa) dâhil yabancı sermaye girişidir. Riski düşüktür. Diğeri yurt dışına borçlanmadır. Bilançolarda birikir. Riski yüksektir.

Hangi birimler? Önce devlete bakılır. Harcama fazlası bütçe açığıdır. Ama içeriden finanse edilebilir. Geri kalan harcama fazlası özel kesimindir.

Banka-reel kesim ve tüketici-firma ayırımı yapılır. Kimin bilançosunun bozulduğu önemlidir.

Reel kesimin net borcu

En kapsamlı veri uluslararası yatırım pozisyonudur. Kamu ve özel kesimin tüm varlık ve yükümlülüklerini gösterir. Sonra net dış borç gelir. Kamu ve özel kesimin dış dünya ile mali borç/alacak ilişkisini yansıtır.

Bir diğeri reel kesimin borç ve alacaklarıdır. Merkez Bankası hesaplıyor. 2012 sonuçları yeni açıklandı. Adı içeriğini özetliyor: “Finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri”.

Türkiye’nin ilginç durumu biliniyor. Kamu açığı küçüldü ama dış açık büyüdü. Yani dış açık birebir özel kesim bilançolarına yansıdı. Reel kesimin taşıdığı kur riski önem kazandı.

Kur riskinde patlama

Bir tanımı değiştirdim. Varlıklardan dışarıdaki yatırımları düşüyorum. Likit değildir. Ayrıca yükümlülük sadece borçlardan oluşuyor. Reel kesimin dövizle borç, alacak ve net borç (kur riski) sayıları şöyle seyrediyor.

2003’te 49, 25 ve 24 milyar dolar; 2008’de 152, 70 ve 82 milyar dolar; 2012’de 227, 76 ve 153 milyar dolar. Reel kesim kur riski artışı çarpıcıdır: Dört yılda 71 milyar dolar, dokuz yılda 129 milyar dolar. Net hata noksan dâhil dönem dış açığının yarısına yakındır (yüzde 45).

Kur riskinin bir bölümü ihracatçılarındır. Kur hareketinden az etkilenir. Büyük bölümü iç piyasaya üretim yapan firmalarındır. TL’nin değer kaybı bunları hırpalar. İktisat politikasının esas açmazı budur. Değerli TL ile kur riski sürekli büyüyor. Kurda düzeltme ise kısa dönemde büyük maliyet yaratıyor. Kırk katır-kırk satır hikâyesidir.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/reel-kesimin-kur-riski/520009/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Staj, emekliliğe sayılmıyor mu? - 7 Mart 2013 başlıklı makalemizde meslek lisesinden sigorta girişi, Ne Zaman Emekli Olabilirim ve staj borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI