Ramazan paketleri işverence gider yazılır mı? – 17 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ramazan paketleri işverence gider yazılır mı? – 17 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 17 Temmuz 2013 - 9:17

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan paketi ve Ramazan çekinin vergisel boyutunu ya da başka bir anlatımla işverenlerce gider yazılıp yazılamayacağına değinmek istedik.

Bildiğiniz gibi Ramazan ayı biz Müslümanlar için en kutsal aydır. Bu nedenle ona on bir ayın sultanı denmiştir.

Ramazan ayı oruç tutmanın yanında yardımlaşma ve paylaşma ayıdır.

Bu nedenle bazı kurum/ kuruluşlar ve vatandaşlar fakir ve dar gelirli ailelere yardımlar yapmaktalardır. Bu bağlamda bazı işverenler de yanında çalıştırdıkları personele Ramazan paketi adı altında ayni yardımlar ya da Ramazan çeki adı altında para yerine geçen yardımlar yapmaktadırlar.

Çalışanların da beklentileri arasında yer alan bu yardımların, işverenler açısından vergi avantajı sağlamasının yanında bir de vergisel boyutu bulunmaktadır.

Yazının başına geri dönerek sorumuzu tekrar soralım: Ramazan paketleri işverenler tarafından gider yazılır mı? Cevap hem yazılır, hem yazılamaz şeklinde verilebilir. Bu iki durumu yazının ilerleyen bölümlerinde göreceksiniz.

Açıklamalarımıza Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan “Ücretin Tarifi” ile başlayalım:

Gelir Vergisi Kanunu’nun; “Ücretin Tarifi” başlıklı 61’inci maddesinde: “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez. Bu kanunun uygulanmasında, aşağıda yazılı ödemeler de ücret sayılır.” der ve devam eder. Buradan yola çıkarak, ramazan paketleri ya da ramazan çekleri çalışanlara verilen ve para ile temsil edilen menfaat kapsamında ele alınmalıdır. Yardım sahibi vergi mükelleflerince, KDV’li fatura tutarı brütleştirilerek çalışanların o ayki maaş bordrosuna ithal edilmeli ve böylece gelir vergisi ve damga vergisine tabi tutulmalıdır.

Başka bir anlatımla, söz konusu paketler için fatura karşılığı ödenen tutar, vergi mükelleflerince gider yazılamayacağı gibi KDV’si de indirim konusu yapılamayacaktır.

Bahse konu olan ramazan paketleri, çalışanlara değil de ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılsa dahi, yardım sahibi ilgili faturalar gider yazılamayacağı gibi KDV’si de indirmemelidir. Çalışanlara nakit para olarak yardım yapılması halinde de uygulama değişmeyip, ilgili ay bordrosuna ithal edilmelidir.

Ramazan paketi yerine çalışanlara ya da eş, dost, akrabaya bir restoranda iftar yemeği verilmesi halinde işverenler tarafından bu iftar yemeği gider olarak yazılamaz.

Kısaca, işverenlerin çalışanlarına ne adı altında olursa olsun, yapacakları Ramazan yardımı tereddütsüz ücret niteliğinde olacağından, ilgili tutarın brütleştirilerek o ayki maaş bordrosuna ithal edilmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/27266/ramazan-paketleri-isverence-gider-yazilir-mi?

Bir önceki yazımız olan Türkiye, 42 ülke arasında 4. oldu! başlıklı makalemizde EUREKA Programı dönem başkanlığı, işbirliği ve küresel işbölümü hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI