Rahmi Koç’u kim yanılttı – 11 Haziran 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Rahmi Koç’u kim yanılttı – 11 Haziran 2012
Paylaş
Tarih : 12 Haziran 2012 - 10:41

Şükrü Kızılot

DÜNKÜ Hürriyet’te, Hülya Güler’in Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’la ilgili, keyifle okunan bir haberi ve teknede çekilmiş güzel resimler vardı.
Gençlere taş çıkartacak kadar aktif ve her zamanki gibi çok şık olan Koç, taraftarı olduğu, Türk futbolunun güzide kulüplerinden Beşiktaş’ın borçlarıyla ilgili olarak ilginç bir öneride bulunuyordu.
600 MİLYONLUK REÇETE
Rahmi Koç, 600 milyon liralık borcu bulunan Beşiktaş’ın kurtulması için farklı bir
“reçete”
hazırlamıştı.
Koç’un reçetesi şuydu;
“Beşiktaş’a bağışta bulunanların, bu miktarı VERGİDEN DÜŞMESİ gibi Maliye’den bir düzenleme çıkartılabilirse, kulüp o zaman iyi bağış toplayabilir.”
Reçete çok netti; Beşiktaş’a 100 bin TL bağışta bulunacak olan şahıs veya şirketler, bu bağışı vergi dairesine ödeyecekleri vergiden düşecekler, örneğin 450 bin lira vergi yerine 350 bin lira vergi ödeyecekler.
Gerçekten, böyle bir uygulamada, 600 milyon liralık borç hemen ödenir, bir 600 milyon lira da fazladan para toplanır. Sadece Beşiktaş değil Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve diğer kulüpler de hem borçlarını sıfırlar hem de fazladan büyük paralar toplarlar.
YANILGI NEREDE?
Yanılgı şurada; Türk vergi sisteminde,
“bağışın vergiden düşülmesi”
diye bir olay yok!
Hiç bir zaman da olmadı..
Bağışların bazıları, örnek vermek gerekirse; eğitime, Kızılay’a, TSK Güçlendirme Vakfı’na vs. yapılan bağışların tamamı, vergi matrahından yani verginin üzerinden hesaplandığı tutardan düşülüyor.
Örneğin 150 bin lira bağışta bulunan bir şirket, 500 bin lira kazanç sağlamışsa bu 150 bin lirayı 500 bin liradan düşüyor ve kalan 350 bin lira üzerinden (yüzde 20 oranına göre) 70 bin lira vergi ödüyor. Bağışın tamamını düşmeseydi, 500 bin lira üzerinden 100 bin lira kurumlar vergisi ödeyecekti.
Buna göre, yapılan bağışın tamamının indirilebildiği durumlarda dahi, 150 bin lira bağışta bulunanın vergi avantajı, bağışın yüzde 20’si olan (kurumlar vergisi oranı) kadar yani 30 bin lira oluyor. Gelir vergisi mükelleflerinde bu avantaj (gelir vergisi tarifesi yüzde 15-35 arasında değiştiği için) biraz daha fazla olabiliyor.
Görüldüğü gibi, birileri sayın Koç’u yanıltmış ve matrahtan indirimi,
“vergiden indirim”
olarak aktarmış!
Özet olarak, yapılan bağışların
“vergiden indirimi”
imkansız.
SPONSORLUK AVANTAJI
Vergi yasalarında,
“sponsorluk harcamaları”
ile ilgili, çok önemli
“vergi avantajları”
var. Buna göre, sponsorluk harcamalarının;
– Amatör spor dalları için tamamı,
– Profesyonel spor dalları için yüzde 50’si,
gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebiliyor (GVK.Md. 89/8, KVK. Md.10/6)
Görüldüğü gibi, vergi yasalarımızda spora yönelik harcamalara, olanaklar ölçüsünde ciddi vergi avantajları sağlanıyor.

Bir önceki yazımız olan 11 Haziran 2012 Pazartesi Gündem başlıklı makalemizde 11 haziran 2012 pazartesi gündem, 11 haziran 2012 pazartesi haberler ve 11 haziran gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI