Pruvadan esen sert rüzgârlar – 18 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Pruvadan esen sert rüzgârlar – 18 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 18 Eylül 2012 - 10:38

Asaf Savaş Akat

Haziran hanehalkı iş gücü verileri TÜİK tarafından açıklandı. İşsizlik oranı yüzde 8’e, mevsim etkisi arındırılınca yüzde 8,9’a geriledi. Son yedi yılın en düşük oranlarıdır. Ekonomi yavaşlıyor ama işsizlik azalıyor. Nasıl oluyor? Ayrıntısına inmek gerekiyor.

TÜİK ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan tüketici güven endeksi ağustos sonuçları yayınlandı. Temmuzda küçük bir artıştan sonra nispeten sert düşüş var. Kötü haberdir. Tüketicinin harcamasına en çok bugün ihtiyaç var.

Maliye Bakanlığı ağustos bütçe gerçekleşmesini açıkladı. Hazine nakit dengesinden genel resmi görmüştük. İlk sekiz ayda bütçe dengesi 10 milyar TL bozularak 8.5 milyar TL açık verdi. Faiz dışı fazla da 6 milyar TL azaldı. Konjonktürle uyumludur.

2011 gelir dağılımı verileri TÜİK tarafından yayınlandı. Eşitsizlik 0-1 arasında bir değer alan Gini katsayısı ile ölçülüyor. Sayı büyüdükçe gelir dağılımı bozuluyor. Yüksek büyüme hızına rağmen 2011’de katsayı binde 0,6 yükseliyor. İlginçtir.

Evdeki hesap…

Denizcilik terimlerine aşina olmayanlar için açıklayalım. Rüzgârın teknenin gitmek istediği yönden gelmesidir. Karşıdan sert rüzgâr yelkenliyi çok zorlar. Şu sıralarda küresel ekonomiden kaynaklanan olumsuz koşulları ifade etmek için kullanılıyor.

Bugün ekonomideki yavaşlamayı engelleyebilecek iktisat politikalarına bakacaktım. Elbette döviz kuru ve faiz başta geliyor. Ancak Para Politikası Kurulu’nun toplantı gününe rastladı. Sonucu beklemeye karar verdim.

İkinci çeyrek büyüme verileri ekonomide beklenenin ötesinde bir yavaşlamaya işaret etti. İç talebin daralmaya başlamasını özellikle vurguladık. Yumuşak inişi riske atabilir. Politika tepkisi o açıdan kritiktir.

Dış koşulların Türkiye’nin düzeltme çabasını çok zorlaştırması diğer açmazdır. Geçen yıl uyarmıştım. Düzeltmeyi zamana yaymak ilk bakışta akılcı durur. Ama yaşam sürprizlerle doludur. Bir bakarsın evdeki hesap çarşıya uymuyor…

Kısa bilanço

En olumsuz gelişme euro krizinin Türkiye’nin en büyük ihracat pazarında ciddi bir resesyonu tetiklemesidir. Bütün göstergeler AB’de talep ve üretimin daraldığına işaret ediyor. Nitekim AB’ye ihracatın azalması dış talebin büyümeye katkısını sınırlıyor.

Onu bölgede siyasi istikrarsızlığın tehlikeli boyutlara ulaşması izliyor. Suriye’de kanlı iç savaş Türkiye’yi çok yönlü sarsıyor. Hem bölgeye ihracat olanaklarını kısıtlıyor. Hem yarattığı belirsizlik içeride güven ortamını zedeliyor. Harcamalar erteleniyor.

Gelişmiş ülkelerin uyguladıkları “sonsuz likidite” (bedava para) politikası da farklı kanallardan düzeltmeye engeller dikiyor. Ham madde fiyatlarını tırmanması ticaret hadlerini bozuyor. Sermaye girişleri para politikasının etkinliğini azaltıyor.

Listeyi uzatabiliriz. Sonuç değişmez. Yelkencilerin iyi bildiği bir gerçeği hatırlatalım. Sert pruva rüzgârda dümen tutmak çok zordur. En küçük hata bile ciddi sorun yaratır. Maalesef bu benzetme Türkiye ekonomisinin bugünkü durumunu iyi özetliyor.

Bir önceki yazımız olan İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi - 18 Eylül 2012 başlıklı makalemizde İş kazası kayıt ve bildirimi, İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi ve lutfi köksal hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI