‘Pos tefeci’ avı başladı – 26 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » ‘Pos tefeci’ avı başladı – 26 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2012 - 10:27

Şükrü Kızılot

Maliye Bakanlığı ve BDDK son dönemde sayıları hızla artan ‘pos tefeci’lerine yönelik av başlattı. Kredi kartı mağdurlarına yüzde 25’in üzerinde komisyonla para veren ve bunu pos cihazıyla ‘mal satışı’ gibi çeken kişiler ile bu fiş ve faturayı alanlar, “kaçakçılık suçu” işlemiş sayılıyorlar. Hem alan hem de düzenleyen için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 500 bin lirayı bulan “para cezası” uygulanacak.

BU av, farklı bir av!… Hem bazı işletme sahiplerini ve bu işe organize olan firmalar zincirini hem de onlarla parasal ilişkiye giren vatandaşları ilgilendiriyor. Sonuçta, ikisi de zararlı çıkıyorlar…

OLAY NE?
OLAY, bazı kuyumcular, cep telefonu ve kontör satıcıları, beyaz eşya satanlar ve bunlardan alış-veriş yapmış gibi gözüken, on binlerce hatta yüzbinlerce kişiyle ilgili…
Sistemin işleyişi aşağıdaki gibi oluyor.
· Kredi kartı borcu ya da nakit paraya ihtiyacı olan kişi, pos tefeciye gidiyor.
· Pos tefeci ile örneğin 8 bin liralık borcu veya nakit para ihtiyacı için pazarlık yapıyor. 12 taksitte ödenmek üzere 10 bin liraya anlaşıyor.
· Pos tefeci 8 bin lirayı bankaya ödeyip, kredi kartı borcunu kapatıyor veya 8 bin lira nakit parayı o kişiye ödüyor.
· Aynı kredi kartından 10 bin liralık çekimi 12 ay taksitlendiriyor. Karşılığında ‘mal satılmış gibi’ belge veriliyor.
· Vatandaş da 10 bin lira borcunu taksitler halinde ödüyor. Olay kredi kartı faizinden daha düşük olduğu için vatandaşa cazip geliyor.
Uzaktan baktığınızda, olay ‘mal satışı’ olarak gözüküyor. Aslında yapılan iş yüzde 25 komisyonla ‘tefecilik’ oluyor. Akşama kadar bu şekilde gelip gidenin haddi hesabı yok. Akşam olduğunda, ciddi bir para kazanmış oluyorlar!

İLGİNÇ MESAJ VE DUYURULAR
Son zamanlarda SMS, sosyal paylaşım siteleri veya internet ortamında;
“Acil nakite ihtiyacınız mı var? Kredi kartınızla kontör alıp NAKİT olarak bize satıyor, borcunuzu 12 taksitle geri ödüyorsunuz. Tel: ….”
şeklinde mesajlar veya “Kredi kartı borcunuzu 12 eşit taksit ile 3 ay erteleme kampanyasını kaçırmayın. Tel:…”
“Araç ve konut krediniz bizden” duyuruları yaygınlaştı. İletişim için telefon numaralarını, açık adreslerini ve kimliklerini de belirtiyorlar!
Kredi kartı borçlarında, asgari ödeme tutarının yüzde 40’a çıkması, banka kredi kartı borcuna ödenen faizin daha yüksek olması, pos tefecilere olan ilgiyi artırdı.

POS TEFECİLER ARTIYOR
Kontör, cep telefonu, buzdolabı, elektronik eşya ya da altın satmış gibi gösterip, banka kredi kartından 12 taksitte para çekmek suretiyle komisyonla ‘tefecilik’ yapanların sayısı giderek artıyor. Maliyeciler bu kişilere ‘pos tefeci’ diyorlar. Maliye, bir süre önce pos tefecilere yönelik inceleme başlatmıştı. Şimdi bu inceleme Türkiye genelinde hızlandı. Maliye, kimin ne kadar mal aldığını, satıcı firma kayıtlarından buluyor. Ondan sonra da bayilerin ya da birlikte belli bir organizasyon içinde hareket eden birkaç firmanın defter ve belgeleri ile banka hesaplarını inceleyerek, ‘pos tefecileri’ eliyle koymuş gibi buluyor…
Ardından da onları, vergi ve ceza bombardımanına tutuyor..

BDDK TAKİPTE
Pos tefecilere, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da savaş açtı!
BDDK 8 Ağustos 2012 tarihinde, Türkiye Bankalar Birliği’ne, pos tefecilerin tespit edilmesi için bir yazı gönderdi. 21 Kasım 2012 tarihinde de bu konudaki internet duyurularına dikkat çekilerek uyarıda bulunuldu. Başlatılan yeni bir çalışmaya göre, halk arasında “çakma banka” diye adlandırılan pos tefecilere, pos veren bankalara da ağır cezalar kesilecek. Bu işlere bulaşanlar, aman dikkat!
Kontör alanlar; 30-40 bilemediniz 100-150 liralık
alıyor. Bir kişinin 5-10 bin liralık ya da 20 bin liralık kontör aldığını Maliyeciler kabul etmiyor ve fatura düzenleyene ‘tefeci’ damgasını basıyor.
Pos tefeci avı hızlandı…
Maliye’nin nefesi ensenizde… Yakalandığınızda vergi kaçakçılığı ve hapis, ayrıca tefecilikten hapis, duruma göre örgütlü suç derken “çıra gibi” yanarsınız.
Aman dikkat!..

Pos tefeciliğinde birkaç örnek

Kontör Satışı Yapanlar:
· Ana bayiden kontör alışlarının tamamı faturalı.
· Satışlarının ise önemli kısmı nakit para ile yapılıyor ve fiş verilmiyor.
· Nakit paraya ihtiyacı olanın banka kredi kartından, 12 ay taksitlendirerek örneğin 20 bin lira pos cihazı ile çekiliyor. Kredi kartı kullanıldığı için karşılığında kontör satılmış gibi gösterilerek, fatura veriliyor.
Böylece Maliye’nin takibinden kurtuluyor daha doğrusu kurtulduğunu zannediyor.
· Müşteriye 16 bin lira nakit olarak ödeniyor.
Aradaki fark yani 4 bin lira kendisine kalıyor.
Bu arada, bayilerin normal alıcıya fiş vermedikleri kontör satışlarının faturasını düşük komisyonla alıp, pos tefecilik yapanlar veya bunlara yine komisyonla satanlar da var. Bu olay bayi ile sınırlı değil. Birkaç bayi ve firmanın daha büyük çapta yaptığı kaçakçılık, tefecilik ve örgütlü suçun birlikte işlendiği organizasyonlar da var.
Kuyumcular veya Kuyumculuk Yapıyor Gibi Gözükenler:
· Altın alış belgesi sağlamaları çok kolay.
· Normal bir vatandaştan, altın almış gibi “gider pusulası” düzenliyorlar. (Burada KDV ve stopaj da yok)
· 1.000 lira veya 2.000 liraya ihtiyacı olanın,
pos cihazı ile banka
kredi kartından para çekiliyor. Altın satılmış gibi belge düzenleniyor. 100-200 lirası kuyumcuda ya da kuyumculuk yapıyor gibi gözüken kişide kalıyor.
Beyaz Eşya Ticareti Yapanlar:
Bunlar da yukarıdakinin benzeri uygulamayı yapabiliyorlar.
Hemen belirtelim, yukarıdaki faaliyet gruplarında, işletmelerin çoğu kurallara uygun ve yasal faaliyette bulunuyorlar. Ancak azınlık bir grup, dürüst çalışanları da zan altında bırakıyor.

Hem alana hem de verene 5 yıl hapis
GERÇEK bir mal alım-satımı olmadığı halde, fiş veya fatura düzenleyen pos tefeciler ile bu fiş ve faturayı alanlar, “kaçakçılık suçu” işlemiş sayılıyorlar (Vergi Usul Kanunu Md.359/b)
Bu durumda; Hem alan hem de düzenleyen için 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor. Hapis cezası paraya çevrilemiyor ve ertelenemiyor.

POS TEFECİYE İKİNCİ BİR HAPİS VE 500 BİN LİRA CEZA
Pos tefeciler, “sahte belge düzenleme” nedeniyle, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra;
· Türk Ceza Kanunu’nun 241. Maddesi uyarınca, “tefecilik” nedeniyle 2 yıldan 5 yıla kadar “hapis cezası” ile yargılanırlar.
· Ayrıca 500 bin lira “para cezası” uygulanır.
· Tefecilik faaliyeti, Gelir Vergisi Kanunu yönünden “ticari kazanç” sayılıyor.
Hem gelir vergisi hem de “vergi ziyaı” cezası uygulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Telefon ile konuşmak yasaklanabilir mi? - 26 Kasım 2012 başlıklı makalemizde Arif Temir, Çalışanlar ise telefon kullanmanın iletişim özgürlüğü olduğunu belirtiyolar ve elefonların bazı yerlerde kullanımının yasaklanması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI