POS makineleriyle yazarkasalar birleşiyor – 26 Mart 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » POS makineleriyle yazarkasalar birleşiyor – 26 Mart 2012
Paylaş
Tarih : 26 Mart 2012 - 9:42

İsmail Kökbulut

Ülkemizde hemen hemen herkesin bir veya birden fazla kredi kartına sahip olduğunu söylemek zor değil.
Alışverişlerde kredi kartı kullanımı da oldukça yaygın.
Kredi kartı ile alışveriş yapıldığında birçok vatandaşımızın dikkatini çekmiştir, POS makinesinden kredi kartı geçirilip tahsilât yapılmasıyla beraber hemen yazarkasadan (teknik adı ödeme kaydedici cihaz, ÖKC) satış fişi düzenlenir. Zira POS cihazlarından yapılan kredi kartı çekimleri cihazın hafızasında saklanır.

Kredi kartlı satışlar takip ediliyor

Maliye Bakanlığı hafızadaki verileri bankalardan düzenli olarak alır ve kredi kartı ile yapılan satışları günü gününe takip eder. Daha sonra da aylık KDV matrahları ile kıyaslayarak bu satışlar için fiş veya fatura düzenlenip düzenlenmediğini kontrol eder.
Maliye’nin bu kontrol gücünü bilen satıcılar da kredi kartı ile yapılan her satış işlemi için yazar kasadan hemen satış fişini düzenler. Aksi takdirde kayıt dışı satıştan dolayı vergi cezası ile karşılaşacaklarını bilirler.

Yazarkasa kasa fişi ile POS çıktısı birleşiyor

Bugüne kadar POS cihazları ile yazarkasalar ayrı ayrı cihazlar olarak kullanılıyordu. Fakat teknoloji, her iki cihazın yaptıkları işi tek bir cihaz üzerinden yapmaya imkân veriyor. “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar” hem POS makinesi hem de yazarkasa işlevi görüyor. Yani kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda, kartınızı geçirdiğiniz cihazdan aynı anda satış fişini almak da mümkün.

Kırtasiye de azalıyor

Teknolojiyi yakından takip eden Gelir İdaresi de bu imkânın kullanılmasına yönelik altyapı çalışmalarını tamamlamış durumda. Bu teknoloji ile ayrı ayrı yazarkasa fişiyle POS makinesi çıktısı almaya gerek kalmayacak.
Geçtiğimiz günlerde “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu”na yönelik hazırlanan tebliğ taslağı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde görüş ve önerilere açıldı. Teknik Kılavuz Taslağı’nda yeni nesil cihazlarda yer alması gereken teknik birtakım özellikler sıralanıyor. Yeni cihazların, tebliğ taslağında sayılan teknik özelliklere sahip olması şart.

Yeni nesil yazarkasalar (ÖKC’ler) POS cihazları ile birlikte çalışacak. Öncelikle perakende satışlarda bedelin kredi kartı, banka kartı vb. kartlarla ödenmesi hâlinde, fiş toplam tutarı ÖKC ile bağlantılı çalışan ve kartın okutulduğu EFTPOS cihazına otomatik olarak gönderilecek. EFTPOS cihazı bankadan provizyon aldıktan sonra da provizyon bilgisini ÖKC’ye gönderecek ve ÖKC, kredili ödeme fişini otomatik olarak düzenleyecek.

Yeni nesil ÖKC’lerle ilgili olarak bilinmesi gereken temel noktaları şu şekilde sayabiliriz.

– Cihazlar, Maliye Bakanlığı’ndan onay alan firmalar tarafından üretilecek.

– Yeni cihazların içindeki bilgilere Gelir İdaresi’nin de erişimi olacak. Yani Gelir İdaresi artık hiçbir bilgi talebinde bulunmaksızın hangi POS cihazından ne kadar satış yapıldığını görebilecek.

– Cihazların mali hafızasındaki bilgiler silinemeyecek, değiştirilemeyecek. Her türlü müdahaleye karşı koruma sağlayan bir sisteme sahip olacak.

– Gelir İdaresi, cihazlar üzerinden istediği formatta mali raporlar alabilecek.

Akaryakıt pompalarına bağlı ÖKC’ler

Gelir İdaresi, akaryakıt pompalarına bağlanan ödeme kaydedici cihazlar için ayrı bir teknik kılavuz yayınlayacak. Yayınlayacağı kılavuzda, yeni nesil ÖKC Teknik Kılavuzu’nda sayılan özelliklere uygun ek özellikler belirleyebilecek.

Bir önceki yazımız olan Ya şikâyet ya dava - 26 Mart 2012 başlıklı makalemizde Bilgi, Ekim ve Emekli hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI