Polisler emeklilerinize dernek-sendika kurdurup yürütün – 24 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Polisler emeklilerinize dernek-sendika kurdurup yürütün – 24 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 25 Mayıs 2012 - 12:07

Ali Tezel

Uzun süredir posta kutum polislerden gelen postalarla doluyor. Dertleri var sorunları var çözülmesini istiyorlar. Özellikle mesai ve derece-kademe-ek gösterge sorunları büyük ama bunların çözümü örgütlenmekten geçer. Kendileri örgütlenemiyor doğru ama emeklileri örgütlensin hak arama mücadelesine girsin…

Evet, polisler çok çalışıyor devlet memurunun mesaisinden fazla mesai yapıyorlar, aileleri ile tatil planı yapamazlar, ek gösterge sorunları var. Halen aldıkları paralardan sonra emekli olduklarında alacakları emekli aylığı arasında dağlar kadar fark var. Amirlerinin de makam-görev tazminatı sorunları var. Uzman olmuş polislere kamudaki uzmanlar gibi ücret de verilmez. İl Müdürlerinin de sorunu var.

***EMEKLİLİK SORUNLARI DA VAR

Akparti iktidara gelinceye kadar polislerde emeklilik yaş haddi 52 idi. Yani mesleğe ne zaman girerse girsin bir polis 52 yaşına gelince emekli olurdu. Şimdi ise 2010 yılında yapılan yasa değişikliği ile bu yaş şartı 55 oldu. Yani, mesleğe 08.09.1999 günü ve sonrasında işe girmiş polisler artık 55 yaşına kadar polis olarak çalışmak zorundalar. Daha erken emekli olamazlar. Benzer şekilde 08.09.1999 ile 30.04.2008 arasında işe girmiş memurlardan erkekler 60, kadınlar da 58 yaşında, 01.05.2008 günü ve sonrasında memur olacak ve olmuş olanlar da kadın erkek fark etmez 65 yaşından emekli olamayacaklar.

***MEMURLARA NE ZAM GELİRSE EMEKLİSİ DE AYNISINI ALIR
 

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu gereğince gerek memurlar ve gerekse de memur emeklilerinin aylıkları aynı şekilde hesaplanır. Bu sebeple polisler madem dernek, sendika kuramıyorlar ve örgütlenemiyorlar. O zaman siz de emeklilerinize dernek veya sendika kurdurun ve isteklerinizi bu örgütler aracılığıyla yüksek sesle dile getirin. Bu arada istek ve dileklerini dile getirmek için yollara düşen diğer dernek ve sendikaları da iyi anlarsınız.

Grev yapan memura ceza vermek yürek ister

Milli Eğitim Bakanı, iş bırakan öğretmenelere ceza yok, soruşturma yok demiş. Sanki iş bırakan öğretmenleri destekliyor gibi gözüküyor ama işin esası o değil. Memura sendikasının talimatı ile iş bırakma cezası verseler, memur da insan hakları mahkemesine başvursa 50 bin euro tazminat kazanır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi unutulmasın geçmişte de memurlar, iş yavaşlatma ve durdurma eylemi yaptıklarında birkaç kere ceza aldılar. İş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitti ve mahkeme, “Örgütlenme hakkı eylem hakkını da içerir; sendikaları eylem kararı almış ve memur buna uymuşsa, kendisine ceza verilemez” diyerek Türkiye’ye binlerce Euro cezalar verdi. Hükümet geçen yıl TCDD makinistlerinin, trenleri istasyonlarda durdurma eylemlerine ceza vermekten imtina etmişti. Zira, memurlara 50 bin Euro civarında tazminat ödemekten korkmuştu. Şimdi de korkuyorlar. Bu sebeple bizim kanunlarımıza göre memura grev yasak görünse de altına imza attığımız Uluslar arası yasalara göre memur de sendikası grev veya iş bırakma kararı almışsa greve gidebilir. İşi bırakabilir, işi yavaşlatabilir. Haklarında da hiçbir makam ve mevki soruşturma açamaz, keşke açsa  ceza verse bu kere de 50 bin euro tazminatı memurlar ceplerine koyalar. Bakın memur 25 yıl çalışıp emekli olsa alacağı ikramiye 35 bin liradır yani 15 bin euro ama tazminat olarak bunun 3 katını alır. Hadi sıkıysa grev yapan öğretmene, memura ceza verin de görelim.

Bir önceki yazımız olan Kocam bana değil de sevgilisine mi ev almalıydı? - 24 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Belki, BOŞANIRKEN VERİLENE YOK ve Dul maaşı almam emlak vergisi muafiyetine engel mi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI