Panik yok, yazı gelecek! – 15 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Panik yok, yazı gelecek! – 15 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 15 Eylül 2012 - 10:22

Sadettin Orhan

İntibaktan zam beklerken birkaç bin emeklinin aylığında kesintiye gidilmesi bütün emeklileri meraklandırdı. Aylık ortalama 700-800 lirayla geçinen emeklilerimizin bu tedirginliği ve merakı gayet doğal.
Emeklilerimiz haliyle soruyor;

· Acaba benim aylığım da intibak kapsamında düşecek mi?
· Bana geriye dönük olarak borç çıkarılacak mı?
· Kesinti olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
· Kesinti olursa nasıl itiraz edebilirim?
Şimdi sırasıyla bu sorulara cevap verelim.

Kesintiyi nasıl öğreneceksiniz?

Maaşınızda kesinti olup olmadığı SGK tarafından size yazılı olarak bildirilecek. Eğer yıl sonuna kadar maaşınızdan kesinti yapılacağına dair bir yazı almazsanız, kesinti yapılmayacak demektir. Bu durumda kesinti yapılmayacağı gibi intibak zammını da alabileceksiniz.

Geriye dönük borç çıkarılacak mı?

Maaşınızın daha önce fazla hesaplandığı tespit edilmişse, önce fazla kısım kesilecek. Son beş yıldır fazla ödenmiş olan tutar da toplu olarak hesaplanacak. Eğer ortaya çıkan rakam cüzi bir meblağ ise o ayki maaşınızdan kesilecek. Eğer tutar yüksekse, borcunuz bitinceye kadar her ay maaşınızın 1/4’ü oranında kesinti yapılacak. SGK tarafından size gönderilecek yazıda borcunuzun toplam tutarını da göreceksiniz.

Kesintiye itiraz edilebilir mi?

Eğer maaşınızın ilk hesaplandığı tutarın doğru olduğu kanaatindeyseniz, SGK’nın kesinti kararına itiraz edebilirsiniz. İtiraz için herhangi bir süre sınırlaması yok. Kesinti yapılacağına dair yazıyı aldıktan sonra istediğiniz tarihte itiraz ederek, hesaplamanın yeniden yapılmasını talep edebilirsiniz.

İşte itiraz dilekçesi…

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı’na
Ankara

İntibak çalışmaları kapsamında emeklilik dosyamın tekrar incelendiği ve aylığımın …..TL fazla bağlandığının tespit edildiği ….. tarih …….. sayılı yazı ile tarafıma bildirilmiştir. Bu kapsamda ayrıca tarafıma geriye dönük beş yıllık süre için …TL borç çıkarılmış ve çıkarılan borcun aylığımdan 1/4 oranında kesileceği belirtilmiştir. Prim gün sayım, prime esas kazancım ve sigortalılık sürem dikkate alınmak suretiyle emekli aylığımın yeniden hesaplanarak tarafıma bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederim. …/…/201…

Adı-Soyadı
TC Kimlik veya Emekli Sicil No

Bakan açık kapı bıraktı

Diğer taraftan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, basına yaptığı açıklamada, geriye dönük borç çıkarılan emeklilerle ilgili nasıl bir işlem yapılacağına henüz karar verilmediğini açıkladı. Konuyu Bakanlar Kurulu’na götüreceğini ve alınacak karara göre adım atılacağını ifade etti. Yani eğer hükümet kabul ederse, SSK hatasıyla fazla ödenen tutarların emeklilerden tahsil edilmemesi de mümkün olabilecek. Bunun için de tabii ki yasa değişikliği gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan %87 engelliyim, ne zaman emekli olabilirim? - 15 Eylül 2012 başlıklı makalemizde engelliyim, lutfi köksal ve Ne Zaman Emekli Olabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI