Özürlüye vergi indirim belgesi müjdesi – 3 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Özürlüye vergi indirim belgesi müjdesi – 3 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 03 Nisan 2013 - 16:01

Özürlüye vergi indirim belgesi müjdesi

Bu köşeden defalarca Hastaneden aldığınız özürlü rapor oranı yüzde 40 veya daha fazla ise Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunun oranı düşürmesine karşı dava açın kazanırsınız demiştik. Kazandılar da… Kazanılan davalardan sonra Maliye geri adım attı artık Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu yok… Hastanenin raporuyla vergi indirim belgesi alınacak.

30 Mart 2013 Cumartesi günü Resmi Gazete’de “ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK” bir kez daha değiştirildi. Bu sefer içinde olumsuzluklar yok. Seçime giderken özürlülere müjde gibi değişiklikler var.

***2006 VE 2010 YILI ÖZÜRLÜLER İÇİN KÖTÜYDÜ

2006 yılında ve 2010 yılında Özürlü Ölçütü Sağlık Kurulu yönetmeliklerinde özürlüler aleyhine değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler ile hastalıkların ve özrün oranları düşürüldü bu sebeple 2006 yılında 13 milyon olan özürlü sayımız 2006 ve 2010 yılı değişikliklerinden sonra 8 milyona düşürüldü. Şimdi ise seçime doğru giderken yönetmelik bu kere olumlu değişti.

***MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ SAĞLIK KURULU YOK

Bugüne kadar daha az vergi ödemek ve SGK’dan daha erken emekli olmak adına özürlüler Defterdarlıklara başvuruyor ve gönderildikleri hastanelerden yüzde 40’dan fazla rapor alsalar bile Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu oranı (yasadışı şekilde) yüzde 40 altına düşürüp vergi indirim belgesi vermiyordu. Biz de 30 gün içinde vergi mahkemesinde dava edin diyorduk. Dava açanlar kazandıkça Maliye sonunda geri adım attı. Yönetmelik yeni haline göre;

“Vergi indirimine esas raporlar

MADDE 15 – (1) 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır.“ denildi. Bundan böyle artık hastanelerin sağlık kurullarının verdiği raporlardaki oranlar geçerli olacak, Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu oranları düşüremeyecek. Çalışan özürlüler de artık daha kolay vergi indirim belgesi alacaklar ve emekli olabilecekler.

Teşekkürler Muğla

Pazartesi günü Muğla Sanayi ve Ticaret Odası’nda akşam saatlerinde (MUTSO) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği ile Sosyal Güvenlikte Son Değişiklikler” başlıklı sunumum oldu. Öğle saatlerinde Muğla SGK’nın tecrübeli müdürü Ayhan  DORUM beyi makamında nezaket ziyaretinde bulundum, hunharca makamında vurulan rahmetli Naci ŞAHİN’den sonra müdürlükteki depresyonu gidermiş ve Naci’mi de hayırla yad ettik. Bu arada beşer dakika arayla iki yaşlı amca ve teyze ilçelerden geldiklerini ve emeklilik talepleri olduğunu ifade ettiler. Ben bir çay ve kahve içinceye kadar bu iki yaşlının aylıkları da beş dakika da bağlandı. İnanamadılar ve sevinçle gittiler. MUTSO’nun yeni binasındaki konferans salonu ağzına kadar dolu olduğu gibi 4 saat boyunca herkes pür dikkat idi. İlgilerine konukseverliklerine teşekkür ederim. Saat 19.00’da başlayan sunum 23.00’de bittikten sonra Muğla’nın gerçekten Saklı Bahçesi’nde Şahin EVLİYAOĞLU’nun muhteşem sesi ile de balık yemek harikaydı. Teşekkürler Muğla.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6082

Bir önceki yazımız olan 3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanununa Göre de Yazılım Firmalarının AR-GE ve Yenilik Faaliyetinde Bulunmaları Gerekiyor başlıklı makalemizde serbest bölgeler kanunu, yazılım ar-ge ve yazılım firmaları ar-ge hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI