Oruç tutma vergisi ödenecekmiş doğru mu? – 13 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Oruç tutma vergisi ödenecekmiş doğru mu? – 13 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 13 Temmuz 2013 - 8:35

SORU: Ramazanda, oruç tutan işçilerimize, öğlen yemek yemedikleri için erzak verdik. Bunun için “oruç tutma vergisi” adı altında vergi ödeyeceklermiş. Doğru mu?
Akif Demir – ANKARA
YANIT: Verginin olduğu doğru ama bu verginin adı “oruç tutma vergisi” değil. Oruç tutan işçilere, evlerinde tüketilmek üzere verilen erzak ve yiyecekler, “ücretin bir unsuru” kabul ediliyor. İşverenin de işçilerin ücret bordrosunda bunları ayrıca gösterip, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapması gerekiyor.

Asgari ücretin tamamı haczedilebilir mi?

SORU: 32 bin TL vergi borcum var. Asgari ücretle çalışıyorum. Maaşımın hepsini haczederler mi?
Rıza Uzun – KONYA
YANIT: Vergi alacağı nedeniyle hacizde, asgari ücreti aşmayan aylık gelirin, 1/10’undan fazlası haczolunamaz. (Bkz.6183 sayılı Kanun Md.71/2)

Çeyiz parası

SORU: Yaklaşık
9 yıldır sigortalı olarak çalışıyorum. Babam ve annemle birlikte yaşıyorum. Yakında evleneceğim. Bir arkadaşım çeyiz parası alabileceğimi söyledi. Bu parayı alabilir miyim?
Gamze Yılmaz – İZMİR
YANIT: Babanız sağ olduğu ve babanızdan bağlanan bir aylığınız olmadığı için, sizin “çeyiz parası” alma hakkınız bulunmuyor.

Cami yaptırma derneğine arsa bağışı

SORU: Şirketimiz aktifinde kayıtlı arsayı, cami yaptırma ve yaşatma derneğine bağışlayacağız. Bu arsa şu anda faal olan bir camiye bitişik olup, bay-bayan tuvaletleri, gusilhane, cami cemaatinin ihtiyacı ve abdest almak için şadırvan yapılması ve kız-erkek kuran kursu inşaatı için kullanılacak. Bu arsanın bedelini, şirketimizin kurum kazancından düşebilir miyiz?
Abdurrahman Doğan – MALATYA
YANIT: Arsa bağışınız için fatura düzenlemeniz ve düzenlenen faturanın arka yüzüne faturada belirtilen arsanın ilgili dernek tarafından bağış veya yardım olarak alındığına dair şerh konularak yetkililerce imzalanması koşuluyla, kurum kazancından indirilebilir.

Bir evi bir arsası olan emekli

SORU: Brüt alanı 200 m2’nin altında bir evi bir de miras kalan arsası olan ve emekli aylığı dışında geliri olmayan emekli emlak vergisi öder mi?
Necmiye Türkmen – ORDU
YANIT: Arsası gelir getirmiyorsa ödemez. (Bkz.38 No.lu EVK Genel Tebliği)

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=23716786

Bir önceki yazımız olan Kesilen yetim aylığının bana ödenmesi gerekmez mi? - 12 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde çocuktan kesilen yetim aylığı anneye, çocuktan kesilen yetim aylığı babaya ve kesilen yetim aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI