Orta Vadeli Program – 11 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Orta Vadeli Program – 11 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 11 Ekim 2013 - 10:46

Janet Yellen’in Fed Başkanlığına atanması mali piyasaları sevindirdi. Larry Summers adaylıktan çekilince zaten önü açılmıştı. İçeride döviz sepeti 2.32 TL’ye yaklaştı. Gösterge faiz yüzde 8 civarında seyretti.

Bugün ağustos ödemeler dengesi ve temmuz istihdam verileri açıklanıyor. Piyasa cari işlemler açığını 2.2 milyar dolar öngörüyor. Ama asıl işsizlik oranı ilgimi çekiyor. Artış eğiliminin gücünü özellikle merak ediyorum.

Politika ufku uzuyor

2001 krizi sonrasında ekonomi politikası ortamı ve kurumları çok değişti. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, dalgalı kur rejimi, bağımsız kurullar hemen akla geliyor. Orta Vadeli Program (OVP) en az onlar kadar önemlidir.

Özü maliye politikası ufkunun üç yıla çıkartılmasıdır. Nitekim bütçe kanunu Meclis’e yollanmadan açıklanıyor. Ekonomi yönetimi uygulayacağı politikaların genel çerçevesini çiziyor. Yani kendisini bağlıyor.

Bu yıl yakın geçmişten farklı bir durum var. Küresel konjonktürün yeni aşaması ek belirsizlikler getiriyor. Dolayısı ile ekonomi yönetimi düzeltme sürecini nasıl gördüğünü ve politika tercihlerini anlatma fırsatını da buluyor.

Tahminler üzerine

Ayrıntılar medyada yer aldı. 2013 sayıları genelde gerçekçidir. Yılın dörtte üçü zaten geçti. 2014’ün büyüme tahminleri de makul ve tutarlı duruyor. Kritik mesaj, seçim yılı olmasına rağmen hükümetin yavaş büyümeyi (yüzde 4) kabullenmesidir.

Programın iki tahminini iyimser buldum. Biri işsizliktir. 2013 için öngörülen ortalama işsizlik oranı yüzde 9,5 düşüktür. Hele 2014’te yüzde 9,4’e gerileme ihtimali bence yoktur. Bu oranlar tutarsa bravo derim.

Diğeri döviz kurudur. Açıkça verilmiyor ama milli gelir sayılarından varsayılan ortalama dolar kuru hesaplanıyor. 2014’te 2.00 TL, 2015’de 2.03 TL çıkıyor. Ancak 2016’da 2.10 TL’ye yükseliyor. Bence gerçekçi değildir.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/orta-vadeli-program/575626/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI