Örgütlü bankalar ceza sildirebilir mi? –Çalışanın hak ettiği fazla mesai parasını bakan silebilir mi? – 3 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Örgütlü bankalar ceza sildirebilir mi? –Çalışanın hak ettiği fazla mesai parasını bakan silebilir mi? – 3 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 03 Aralık 2013 - 8:46

Banka personelinin fazla mesai yaptığını cümle alem bilir. Genelde banka mesai saati sonunda müşteriye kapanır ve hesapların sonlandırılması ve değerlendirilmesi ile müşteri ziyaretleri mesai sonrası devam eder. Genelde de bu fazla çalışma her gün 2 saatten fazla devam eder. Sonunda Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri bankaları incelemeye aldılar ve yapılan fazla mesaileri tespit edip, hesaplanan fazla mesai ücretlerinin çalışanları ödenmesi ve yasaya aykırı işleme ceza kestiler. Bankaların örgütü de soluğu Bakanlıkta aldı. Ya ceza yiyen, denetlenen gariban esnaf veya işveren olsaydı Bakanlıkta muhatap bulabilir miydi?

***İŞVERENİN ÖRGÜTÜ DEVLETTEN

Dikkat ettiniz mi bilmem, esnaf iseniz esnaf odasına, tacir iseniz Ticaret Odasına, sanayici iseniz Sanayi Odasına kaydolmadan devlet size iş yaptırmaz ve bu saydıklarımın hepsi de esasen İŞVEREN’dir. Yani, devlet işçi çalıştıranları örgütler ama işçiyseniz sizi örgütsüz bırakmak için elinden geleni yapar. Bakın bankaların bile devlet ile millete karşı hak ve çıkarlarını savunmak için kısa adı Bankalar Birliği var.

***BANKALARIN ÖRGÜTÜ DE İŞÇİ ALEYHİNE BAKANLIKTA KOŞTURDU

Haberi duymuşsunuzdur, Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri bankalarda çalışanlara yaptırılan fazla mesaileri incelemeye aldı. İnceleme sonunda da Bankalara 500 milyon lira ceza kestiği gibi banka çalışanlarına ödenmeyen fazla mesai paralarının da çalışanlara ödenmesini kararlaştırdı. Bankalara Birliği de soluğu Çalışma Bakanlığı’nda aldı ve Bakanlık Birliği muhatap alarak toplantı yaptı. Toplantı sonunda ne oldu biliyor musunuz? Bankalar bu cezayı yerse ve çalışanların hak ettikleri fazla mesai parasını de ödemek zorunda kalırlarsa sermayeleri erimesin diye konuyu yeniden masaya yatırmaya karar verdiler.

***BANKA ÇALIŞANLARININ ALACAKLARINI BAKANLIK SİLEBİLİR Mİ?

Toplantıda tek eksik vardı banka çalışanları veya örgütü. Binlerce banka çalışanın hak ettiği halde alamadıkları fazla mesai ücretini ödemesi gereken bankaların örgütü sapa sağlam orda Bakan ve yetkilileri görüştü ama parası gaspedilen, yasa dışı fazla çalıştırılan banka çalışanları masada yoktu, örgütleri de yoktu. Bu durumda, HUKUK DEVLETİ isek, çalışanların alması gereken fazla mesai ücretini bakan veya bakanlık yetkilileri silebilir mi?

***TOPLANTI ÇALIŞANLAR İÇİN HÜSRANLA SONA ERDİ
Habere göre;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kestiği 500 milyon liralık fazla mesai cezası bankaları harekete geçirdi. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), sorunun çözümü için Ankara’ya çıkarma yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kapısını çalan TBB Başkanı Hüseyin Aydın, “Denetçiler, ekranların açık olduğu her saati fazla mesai olarak yorumlamış. Ekranın açık kalması personelin o sürede çalıştığı anlamına mı geliyor? Ortada yanlış yorum var” dedi. İki taraf “minimize ceza” için mutabakata varırken, ortak komisyon kurulması kararlaştırıldı.”

ÇALIŞANLARIN FAZLA MESAİSİNİ SİLMEK İÇİN TARAFLAR MUTABAKAT SAĞLAMIŞLAR

Yine habere göre;

“Bakanlığın birçok bankaya 500 milyon liralık fazla mesai cezası kesmesinin ardından TBB Yönetim Kurulu, sorunun çözümü için Ankara’da temaslarda bulundu. TBB heyeti, dün ilk olarak Bakan Çelik’le yaklaşık 1.5 saat görüştü. Bakanlık, cezanın ocak ayına kadar personelin hesabına yatırılmasını isterken, TBB müfettişlerin olayı yanlış yorumlandığını savundu. Bakan Çelik ise sorunun çözümü için ortak bir komisyon kurulmasını önerdi. Çelik, görüşmede, “Sorunun minimize noktaya çekilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Özellikle teftişle ilgili sorunların çözümü, yoruma açık konuların ortadan kalkması konusunda mutabakata vardık” dedi.”

 

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6530

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI