Onur tablosu – 10 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Onur tablosu – 10 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 10 Haziran 2013 - 9:12

Kurumlar Vergisi mükelleflerinden ilk yüz içerisinde yer alan şirketlerin ödedikleri vergiler birçok ilin toplam vergi tahsilâtının üzerinde. Bu firmalar Maliye Bakanı’nın tabiriyle onur tablosu.

Türkiye genelinde Kurumlar Vergisi toplamı yüzde 22,01 artarak 31 milyar 990 milyon 836 bin lira oldu.

Türkiye genelinde 623 bin 122 mükellef tarafından yıllık Kurumlar Vergisi beyannamesi verildi.

161 milyar 525 milyon 636 bin lira matrah beyan edildi.
2011’e göre tahakkuk eden Kurumlar Vergisi toplamında ise yüzde 22,01 oranında artış meydana geldi.

– İlk yirmi beş şirketin ödediği Kurumlar Vergisi toplamı 11.356.140.906 TL.

– İlk sırada en yüksek Kurumlar Vergisi ödeyen şirketin ödediği tutar 1.180.653.967 TL.

– İlk sırada yer alan şirketin ödediği vergi 2012 yılında 57 ilin vergi tahakkuklarının önünde. Sadece 24 il vergi tahakkuklarında vergi rekortmenin önünde.

– İlk sırada yer alan 25 şirketin ödediği vergi 2012 yılında 77 ilin vergi tahakkuklarının önünde. Sadece 4 il vergi tahakkuklarında ilk yirmi beş rekortmenin önünde.
Listenin önemli bir kısmı kamuoyunda tanınan veya bilenen şirketler.

Vergiler en çok bankalardan

2012 yılında en fazla vergi veren şirketler ağırlıklı olarak bankalar. Bu durum aslında ekonomide mali sektörün aldığı payın arttığını gösteriyor.

Bu tablonun olumlu yönü kredilerin bir kısmının yatırımlara gitmesi. Şirketlerin kredi borçları dolayısıyla ödedikleri faiz ve diğer mali yükler esas itibariyle mali piyasalarda faaliyet gösteren bankalar için gelir kaynağı.

Enerji şirketlerinin sıralamada yer alması enerji tüketiminin arttığını göstermekte. Enerji maliyetlerinin yüksekliği her üretim yapan işletme için ortak sorun. Hatta temel girdisi enerji olan birçok işletme yurtdışı rekabetinde zorlanmakta.

Madalyonun diğer yüzüyse her gelişen ve kalkınan toplumda enerji tüketimi artar. Artan enerji talebi üretimin arttığının bir göstergesi sayılabilir.

Geçen yıllardan farklı olarak ilk yüz şirket arasında farklı sektörler de ağırlık göstermeye başladı. Perakende, madencilik, gıda, otomobil, haberleşme gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler ekonomiye olan güveni de yansıtmakta.

Ülkemize sağladıkları katkılar büyük

Listede yer alan şirketler ve kurumlar Türkiye’nin gururu olan şirketler. Faaliyetleriyle binlerce kişiye iş imkânı sağlıyorlar. İşsizliğin birçok ülkede problem olduğu dönemde istihdamın önemi ortada.

Aynı zamanda yatırımın ve üretimin önünde bulunan engellerin kalkması bu firmaların sayısını artıracak. Yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda yapılanlar önemli. Ancak daha yapılması gerekenlerin de olduğu da açık.

Rekortmenlik özendirilmeli

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir ve Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde yer alan mükelleflerin gerçek kahramanlar olduğunu ve rekortmenler listesinin bir onur tablosu olduğunu basın toplantısında ifade etti. Bu noktada rekortmenliğin özendirilmesi amacıyla sembolik de olsa birkaç uygulama yapılabilir.

Mesela Türkiye genelinde dereceye giren mükelleflere kamusal hizmetlerde bazı ayrıcalıklar sağlanarak bu kişiler özendirilebilir. Bu kapsamda rekortmenlere yeşil pasaport verilmesi, havaalanlarında VIP hizmetlerinden yararlandırılması gibi uygulamalar faydalı olacaktır.

Yani vergi rekortmenleri, rekortmen olmanın onur ve gururunu sadece yılda bir kez düzenlenen ödül törenlerinde aldıkları ödüllerle değil, tüm yıl boyunca finansmanına en fazla katkı sağladığı kamu hizmetlerinden faydalanırken hissedebilmelidir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/onur-tablosu-yazisi-657931

Bir önceki yazımız olan Askerlik, doğum, yurtdışı borçlanmaları yüzde 4.38 artıyor - 10 Haziran 2013 başlıklı makalemizde Askerlik, borçlanma tutarı ve doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI