Ödeme emri (3) – 27 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ödeme emri (3) – 27 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 27 Kasım 2013 - 9:30

Üç haftadır yayımladığımız, İzmir Atatürk Lisesi’nde gerçekleştirdiğimiz; “Ödeme emri” ile ilgili sunumun bugün üçüncü ve son bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Yalçın Önder’in sunumunu yaptığı bu bölümde, sayın Önder klasik anlatımın dışına çıkarak özellikli durumları örneklerle anlattı. Bugün meslektaşım Önder’in; altını çizerek üzerinde durduğu; “Ödeme emrine itiraz” başlığını aşağıda bulacaksınız.

Vergi Usul Kanunu’nun “Ödeme emrine itiraz” başlıklı 58’inci maddesinde; “Kendisine ödeme emri tebliğ olunan şahıs, böyle bir borcu olmadığı veya kısmen ödediği veya zamanaşımına uğradığı hakkında tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde alacaklı tahsil dairesine ait itiraz işlerine bakan vergi itiraz komisyonu nezdinde itirazda bulunabilir. İtirazın şekli, incelenmesi ve itiraz incelemelerinin iadesi hususlarında Vergi Usul Kanunu hükümleri tatbik olunur.

Borcun bir kısmına itiraz eden borçlunun o kısmın cihet ve miktarını açıkça göstermesi lazımdır, aksi halde itiraz edilmemiş sayılır.

(Mülga üçüncü fıkra: 28/1/2010-5951/1 md.)

İtiraz komisyonu bu itirazları en geç 7 gün içinde karara bağlamak mecburiyetindedir.

İtirazında tamamen veya kısmen haksız çıkan borçludan, hakkındaki itirazın reddolunduğu miktardaki amme alacağı %10 zamla tahsil edilir.

İtiraz komisyonlarının bu konudaki kararları kesindir.

Borcun tamamına bu madde gereğince vaki itirazların tamamen veya kısmen reddi halinde, borçlu ret kararının kendisine tebliği tarihinden itibaren 7 gün içinde mal bildiriminde bulunmak mecburiyetindedir.

Borcun bir kısmına karşı bu madde gereğince vaki itirazlar mal bildiriminde bulunma müddetini uzatamaz.” Hükmü yer aldığını hatırlatan Önder devamında; “Yukarıdaki 58. maddeye yüzeysel bakan herkes, ödeme emirlerine karşı bir itiraz hakkı ve itiraz hakkının değerlendirildiği bir itiraz komisyonu olduğunu düşünmektedir. Oysa, 20/1/1982 de yayımlanmış, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un; “Değiştirilen deyimler” 13’üncü maddesinde; “Vergi mahkemelerinin göreve başlamasıyla bu mahkemelerin görev alanına giren konularla ilgili olarak diğer kanunlarda yer alan:

a) İtiraz komisyonu, Vergiler Temyiz Komisyonu, Gümrük Hakem Kurulu deyimleri, Vergi Mahkemesi,

b) Vergi ihtilafı deyimi, vergi davası,

c) İtiraz deyimi, vergi mahkemesinde dava açılması, anlamını taşır. Dolayısıyla, ödeme emirlerine itiraz hakkı yoktur, süresinde dava açma hakkı vardır.” dedi.
Ödeme emir ile ilgili seriyi burada sonlandırıyoruz, zira 3 Aralık 2013 tarih ve 16.30’da yine İzmir Atatürk Lisesi Konferans salonunda “Vergi Hukukunda Tebligat” hakkında bir sunum gerçekleştireceğiz. Bu sunum ücretsiz ve herkese açık olduğunu buradan duyuruyorum!

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/28026/odeme-emri-%283%29

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI