Not artırımı sonrası ne olacak? – 7 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Not artırımı sonrası ne olacak? – 7 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 07 Kasım 2012 - 9:47

Osman Arıoğlu

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir ülke seviyesi olarak kabul edilen BBB-‘ye çıkardı. Görünümü ise durağan olarak teyit etti. Fitch’in not artırımı Türkiye açısından, yaklaşık 19 yıl sonra tekrar gelmesi bakımından önemlidir. Türkiye’nin kredi notu 1992-1994 yılları arasında kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor’s ve Moody’s tarafından yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkarılmıştı. Fitch ise Türkiye’ye ilk defa 1994 yılında ve ortaya çıkan krizin arkasından not verdiği için o dönemde verdiği not doğal olarak bu seviyenin altındaydı.

Psikolojik engel kırıldı
Fitch tarafından gelen bu kredi notunun arkasından şimdi diğer derecelendirme kuruluşlarının da bunu takibi beklenecek. Şu anda ilk etapta S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekmesi bekleniyor. Fitch Türkiye Genel Müdürü Gülcan Üstay CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada gecen yıl yaşanan yüksek büyüme ve yüksek cari açık arkasından alınan önlemlerle kendilerini güvende hissettikleri için bu not artırımı kararını aldıklarını belirtti. Bu açıklamada dahi kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notu için ne şekilde bir psikoloji ile hareket ettiğini göstermeye yetecek durumda. Adeta bir savunma psikolojisi söz konusu. İşte bu, kredi kuruluşlarının Türkiye’ye karşı not verirken ne derece eli sıkı davrandığının açık göstergesidir. Not artırımı öncesi ile aynı ligde bulunan ülkelerin hemen tamamına göre Türkiye’nin daha iyi durumda olduğu çok açıktı. Bunun için, ekonomik kriz içerisinde kurtarılmayı bekleyen Portekiz, Macaristan, Guatemala gibi ülkelerin bulunduğu bir grup olduğunu hatırlamak yeterlidir.

Şimdi ne olacak?
Uluslararası fonların bir ülkeye yatırıma yönelmeleri için genel olarak, üç kredi derecelendirme kuruluşundan en az ikisinin o ülke kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye getirmesi gerekiyor. Bu durumda yalnızca Fitch tarafından yapılan not artırımı sonrasında Türkiye’ye hemen hızlı bir fon akımı olacağını bekleyemeyiz. Önümüzdeki süreçte diğer derecelendirme kuruluşlarından, şu an için not artırımına daha yakın görülen S&P’den de bir not artırımı gelmesi halinde bu süreç hızlanacaktır. Elbette bu, şu anki not artırımının çok önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Aksine Fitch’in aldığı bu karar son derece önemlidir. En azından artık psikolojik engel kırılmıştır. Bundan sonra devamının gelmesi daha da kolaydır. Üstelik herhangi önemli olağanüstü bir durum olmadıkça en azından bir yıl, Fitch tarafından Türkiye’nin kredi notuna yönelik bir indirimin olmayacağını bilmek de bu bakımdan altını çizmeye değerdir. Kaldı ki, Türkiye’nin şu anda yabancı sermaye girişi gayet iyi durumdadır. Bu not artırımı sonrasında gelecek yabancı sermayenin daha da artması doğaldır.

Not artırımının ilk etkileri
Not artırımının Türkiye kredi faiz oranlarını aşağıya çekecek olması en birinci etkisi olacaktır. Bu durum hem kamu borç maliyetinin hem de özel sektör yatırım maliyetinin aşağı çekilmesi sonucunu doğuracaktır. Şu an en önemli risk kur üzerinde yaratacağı aşağı yönlü baskının ithalatı tekrar canlandırmasıdır. Ama bu noktada da hem Merkez Bankası’nın öteden beri uyguladığı politika ile sağladığı güven hem de halen başarılı bir şekilde uygulanan ithalat önlemleri en önemli güvencemizdir. Not artırımı ile Türkiye uzun zamandır beklediği haklı bir yere gelmiş oluyor. Bunun ülke kalkınması için en temel unsur olan yatırım ve üretimi destekleyerek hep altını çizdiğimiz yapısal değişim sürecini hızlandırmaya önemli katkısı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İlk işe giriş tarihiniz netleşirse emeklilik şartlarınız tespit edilebilir - 7 Kasım 2012 başlıklı makalemizde emekli olmanın şartları nelerdir, Emeklilik Şartları ve İlk işe giriş tarihiniz netleşirse emeklilik şartlarınız tespit edilebilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI