Neriman Teyze vasiyetnamesini nasıl hazırlayacak – 3 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Neriman Teyze vasiyetnamesini nasıl hazırlayacak – 3 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 03 Kasım 2012 - 10:17

NERİMAN Teyze, yıllardır kira gelirlerinin vergisi ya da bankadaki mevduatı, Hazine bonoları veya eurobondlar ile ilgili konuları sorar.
Bu kez farklı bir konu ile geldi.

– Artık bir ayağım çukurda. Bir vasiyetname hazırlayıp, öldükten sonrası için bir şeyler yapmak istiyorum. Vasiyetname olayını sadece ben değil, çok kişi bilmiyor. Nasıl oluyor bu vasiyetname?
– Neriman Teyze, ben genel olarak anlatayım ama bu konuda bir avukata gidip, onunla görüşmek daha doğru olur.

MİRASIN TAMAMI BİR KİŞİYE OLMAZ
Neriman Teyze’nin ilk sorusu torunuyla ilgiliydi.
– Ben torunumu çok seviyorum. Çocuklarımın, mala mülke ihtiyacı yok. Mirasımın tamamını veya büyük bir kısmını torunuma bırakabilir miyim?
– Neriman Teyze o dediğin olmaz. Vasiyetname hazırlarken, mirasın tamamını toruna veya eşe bırakmak ya da eşi devre dışı bırakıp çocuklara bırakmak mümkün değil. Aynı şekilde, çocuklardan birine veya başka birine, mirasın tamamı veya büyük bir kısmı bırakılamıyor.
– O niye?
– Eskilerin “mahfuz hisse” dediği, “saklı pay” olarak ifade edilen bir olay var. Eşine, mirasın 1/4’ü düşüyor. Bunu kimseye bağışlayamazsın.
– Peki çocuklar?
– Çocuklara da mirasın 3/4’ü düşüyor. Çocukların payının da en fazla yarısını başkasına bağışlayabilirsin. Yani çocuklara 3/4 olarak 300 birim miras düşüyorsa, 150 birimini istediğine bağışlayabilirsin. Saklı pay dedikleri bu.. Örneğin adamın biri, karısına ve çocuklarına kızıp, bütün mal varlığını vasiyetname ile sevgilisine bırakamaz.
– Bu kısmını anladım. Peki.. vasiyetnameyi kime yazdıracağım?

VASİYETNAMENİN YAZIMI
– Vasiyetname elle yazılabileceği gibi, notere gidilip notere de yazdırılabilir. Noterde yapılan vasiyetnamelerde, yakın akraba olmayan “iki tanık” bulunması gerekiyor. Elle yazılanı notere götürüp, saklaması için vermek de mümkün. Bu durumda işlem noterde yapılmış vasiyetname gibi olur. Noter, vasiyetçinin nüfusuna vasiyetnamenin varlığını bildirir. Nüfus müdürü de bunu nüfusa kaydeder.
– Peki.. noter şart mıdır?
– Noter olsa daha sağlıklı olur yoksa el yazısı ile vasiyetnamenin notere teslimi şart değil. Vasiyetname elle yazılıp, evde herhangi bir yere konulabilir. Ancak geçerli olabilmesi için, tarih ve imza atılmış olması gerekir. Vasiyetçinin ölümünden sonra da bunun geçerli bir vasiyetname olup olmadığına bakılmadan, mutlaka sulh hakimliğine teslim edilmesi gerekiyor.
– Vasiyetnameyi elle yazmak uzun iş. Ben söylesem, torunum da bilgisayarla yazsa, sonra okuyup imzalasam olur mu?
– Olmaz Neriman Teyze. Bu halde geçersiz sayılır. Tamamının elle yazılması ve tarih atılıp imzalanması gerekiyor. Notere yazdırırsan olur ama torununa yazdırırsan olmaz.
– Anladım evladım.. hepsini anladım. Şimdi gidip buna göre bir düşüneyim de ona göre karar vereyim..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21840846.asp

Bir önceki yazımız olan Gurbetçinin emeklilik hakkı bitiyor mu? - 3 Kasım 2012 başlıklı makalemizde gurbetçinin emeklilik hakku, yurtdışı emeklilik hakkı ve yurtdışı emeklilik kalkıyormu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI