Mobbing Mağduru Tazminat Alır – 11 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Mobbing Mağduru Tazminat Alır – 11 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 11 Temmuz 2013 - 9:22

SGK Başkanı İlhan, çalışma hayatının bir döneminde ‘mobbing mağduru’ olduğunu, bunun iki yıl sürdüğünü, gerçekten çalışmakta olan kızıyla ilgili bile yalan haberler yapılarak yıpratılmak istendiğini açıkladı.

Çalışma Bakanlığı’nın resmi verilerine göre, 6 bin 857 mobbing başvurusu olmuş. Bunların 4 bin 667’si özel sektörden ve 2 bin 190’ı ise kamu çalışanları tarafından yapılmış. Şikayet edilen mobbing’ci yöneticilerin yüzde 74’ü erkek, yüzde 24’ü kadın. Mobbing mağdurlarında ise kadınlar çoğunlukta. Mağdurların yüzde 45’i erkek, yüzde 55’i kadın. Görüldüğü gibi, neredeyse her kesimde sürekli artan bir oranda mobbing vakaları yaşanıyor. Bunun en acısı ise birçok kişinin mobbing mağduru olmasına rağmen, mobbing’e uğradığını bilmemesidir.

Özellikle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan 2011/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi amaçlanmıştır. Başta kamu kurumları olmak üzere mobbingle mücadeleye önem verilmektedir.

Mobbing işyerinde çalışanların bir başka kişiye ve/veya kişileri rahatsız edici, ahlak dışı ve sistematik söz ve davranışlarla taciz etmesidir. Mobbing özellikle hiyerarşik bir yapılaşmanın olduğu gruplarda, zayıf bir kontrolün olduğu kurumlarda güçlünün altta kalanlara psikolojik yollardan baskı yapmasıdır. Gelişmiş ülkelerde cinsel tacizin de önüne geçen mobbing, çoğunlukla üst düzey yönetim kademesinde çalışanlar tarafından uygulanmakta ve üst düzey yöneticilerde bir meslek hastalığı olarak görülmektedir ( TBMM, İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Ve Çözüm Önerileri Komisyon Raporu).

Mobbing özellikle kişileri istifaya zorlamak, işçinin tazminat almasına ve işe iade hükümlerinden yararlanmasına engel olacak tarzda işçiyi istifaya zorlayacak şeklinde sistematik olarak uygulanmaktadır. Mobbing’e maruz kalan işçi süreçte çoğu zaman psikolojik sıkıntılara girmektedir. Hatta mağdurların intihara dahi gittiği görülmektedir.

Mobbing ülkemizde henüz yeterince bilinmeyen bir kavram olduğu gibi, yasal mevzuatta bu konuda yeterli düzenlemeler içermemektedir. İlk defa 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 417. maddesi ile işçinin kişiliğini koruma borcu düzenlenmiş ve işverenler, işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlü tutulmuştur.

Maalesef ülkemizde hem kamu kurumlarında, hem de özel sektör kurumlarında mobbing’in sistemli ve sürekli olarak yaygın bir şekilde uygulandığını, birçok çalışanın genellikle psikolojik ve bazen de hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir baskı altına alınması söz konusudur.

Mobbing davranışları; işyerinde çalışanların ve işverenlerin işçiyle konuşmaması, işveren yada yöneticisi tarafından ifade edilme fırsatlarının ortadan kaldırılması, sürekli olarak ve bilinçli şekilde azarlanması, hakarete uğraması, alaya alınması, küçük düşürülmesi,  yapılan işlerin doğru bile olsa sürekli olarak eleştirilmesi ve görüşme hakkından mahrum bırakılması, diğer çalışanlardan izole edilmesi,  görevlerin kısıtlanması, sürekli yeni görevler verilmesi şeklinde vs. şeklinde ortaya çıkabilir. Belirtilen davranışların ortak özelliği; bir anda ortaya çıkma şeklinde değil; uzun süreli ve sistematik şekilde ortaya çıkmalarıdır.

Mobbinge maruz kalan işçinin; Tazminat Talebi, İşçi Tarafından Haklı Nedenle Fesih, İş Görme Borcunu İfadan Kaçınma, Eşit Davranma Borcuna Aykırılık Ve Ayrımcılık Tazminatı istenmesi gibi hakları bulunmaktadır. İşverenin/vekillerinin işçiye mobbing uygulaması veya başka bir işçinin mobbing uygulamasına göz yummaları, işverenin işçiyi gözetme borcuna aykırılıktır. Mobbing’e maruz kalan işçi sözleşmeye aykırılık nedeniyle maddi ve manevi tazminat hükümlerine başvurabilecektir.

Sonuç olarak Çalışma Bakanlığı’nın ve ülkemizin en önemli makamlarından birisi olan SGK Başkanlığı koltuğunda büyük bir heyecan ve özveri ile çalışan Yadigar başkanın görevinde çok başarılı olacağını, haksızlığa ve hukuksuzluğa yer vermeyeceğini biliyorum.

Kaynak: 
http://haber.stargazete.com/yazar/mobbing-magduru-tazminat-alir/yazi-770677

Bir önceki yazımız olan Patronların geçim giderleri sıfır lira - 11 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde asgari geçim indirimi, geçim giderleri ve Gelir Vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI