Meslek odalarında genel kurul – 25 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Meslek odalarında genel kurul – 25 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 25 Aralık 2013 - 10:35

5362 sayılı yasa ile kurulmuş esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının, dört yılda bir yapmaları gereken olağan genel kurullarının, önümüzdeki yılın ilk üç ayında yapılması gerekmektedir. Başka bir anlatımla meslek odaları 2014 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları içinde olağan genel kurullarını yapmak zorundadırlar.

Genel kurul toplantısını zamanında yapmayan esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının genel kurul işlemleri; bağlı olduğu birlik tarafından yapılır. (Md.42)

İthafta bulunduğumuz aynı maddenin devamında; “Genel kurul toplantılarının yeri, tarihi, saati ve gündemi toplantıdan en az on beş gün önce ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşunun Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanındaki sayfasında yayınlanır. Ayrıca, oda ve birliklerce mahalli olarak günlük veya haftalık yayınlanan bir gazetede, gazete çıkmayan yerlerde ise teamüle göre ilan olunur.“ denmektedir.

Yine aynı maddenin devamında; “Genel kurula sunulacak raporlar toplantıdan on beş gün önce ilgili esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşunun Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr (ESBİS) veri tabanındaki sayfasından üyelerinin bilgilerine sunulur ve kuruluşun merkezinde ayrıca incelemeye açık tutulur.” denmektedir. Ancak ESBİS siteminden yapılan açıklamaya göre; hazirun cetvellerinin alınabilmesi için genel kuruldan en az yirmi gün önce tüm raporların yüklenmesi ve ardından Bakanlığın onay vermesi gerektiği duyurulmuştur. Yirmi günlük süre, ilçe seçim kuruluna müracaat edilecek süreyi belirlemektedir. Bu nedenle raporların ve hazirun cetvellerinin yirmi günden daha fazla bir süre içinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde genel kurul için yapılmış tüm çabalar boşa gideceği gibi yeni külfetler ve sıkıntılar çıkaracaktır.

Genel kurul toplantısının yapılacağına dair bir üst kuruluş yazılı olarak on beş gün önce haberdar edilir. Başka bir anlatımla, oda genel kurul toplantısını bağlı olduğu birliğe on beş gün önce yazılı olarak bildirir.

Kanunun; “Genel kurul toplantıları ve çoğunluk” başlıklı 45’inci maddesinde; “Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının genel kurul toplantılarının açılabilmesi için genel kurul üyelerinin yarıdan fazlasının toplantıya iştirak etmesi şarttır.

Birinci toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde genel kurul toplantısı bir ayı geçmemek üzere ertelenir. İki toplantı arasındaki süre odalarda beş, diğerlerinde iki günden az olamaz. Bu durum iki genel kurul üyesi ve Bakanlık temsilcisi veya hükümet komiseri tarafından düzenlenecek bir tutanakla tespit olunur.

İlk toplantı ilanında ikinci toplantının yeri, tarih ve saati belirtilmiş ise yeniden ilan yapılmaz. İkinci toplantıya katılanların sayısı odalarda, yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerinin toplamının beş katından az olamaz. Diğer esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarında bu maddenin birinci fıkrası hükmü uygulanır.

Genel kurul toplantılarında kararlar toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile alınır. Ancak, fesih konusunda karar alınabilmesi için genel kurul üyelerinin üçte ikisinin, ana sözleşme değişikliği için ise genel kurul üyelerinin yarısından fazlasının kararı zorunludur.” denmektedir.

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/28213/meslek-odalarinda-genel-kurul

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI