MERSİS uygulaması İzmir’de başlıyor! (1) – 5 Ekim 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » MERSİS uygulaması İzmir’de başlıyor! (1) – 5 Ekim 2012
Paylaş
Tarih : 05 Ekim 2012 - 12:01

Engin Malay

Meslektaşlar olarak gözümüz aydın! MERSİS uygulaması İçel’den sonra 8 Ekim 2012 tarihi itibariyle İzmir’de de başlıyor, hayırlı olsun…
Böylece e-uygulamalara bir yeni halka daha ilave edilmiş oluyor.
Hatırlanacağı gibi ilk e-uygulamaya “e-bildirge” ile SSK tarafından başlanılmıştı. Biz meslek mensupları da giderek artan bir “e-uygulama” içinde bulduk kendimizi. Bu gidişle, teknolojiden faydalanan tüm kurum ve kuruluşlar “e-uygulamayı” genişleterek ve geliştirerek yaygınlaştıracaklar.
Konumuza dönelim ve yeni başlayacak MERSİS nedir ona bir bakalım:

MERSİS:

MERSİS’i kısaca “Merkezi Kayıt Sistemi” olarak açıklayabiliriz.
Yüksek Planlama Kurulu’nun 12 Haziran 2006 tarih ve 2006/38/ sayılı kararı ile 28 Temmuz 2006 tarih ve 26242 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda 56 No’lu eylem olarak yer alan “Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi” oluşturulması projesinin sorumluluğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na verilmişti.

Projelerin gerçekleştirilmesi için; 24 Aralık 2008 tarihi itibariyle Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi Projesi, 10 Ağustos 2010 tarihi itibariyle de “Çevrimiçi Şirket İşlemlerinin Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi Projesi Entegrasyonu” ile yazılım altyapısı çalışmaları tamamlanmıştır. Sistem, 19 Nisan 2010 tarihi itibariyle Mersin TSM’de hizmete alınmıştır. 08 Ekim 2010 tarihinde de her iki projenin birleştirilmesi ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi “MERSİS” adını almıştır.

Amaç:

Kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilginin tek noktadan sunulması, sisteme dahil kişiliklere ait bilginin vergi numarası ile bir sistemde birleştirilmesi sağlanarak, sistemde tutulan şirket bilgilerinin uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesidir. Ayrıca, sistemde yer alan bilgilerin, kişisel bilgilerin mahremiyeti ve AB müktesabatı çerçevesinde belirlenecek kurallara göre özel sektör kuruluşlarıyla paylaşımı gerçekleştirilecektir.

Türkiye’de dört ana veri tabanı vardır. Kimlik bilgilerinin olduğu “Kimlik Paylaşım Sistemi (MERNİS), adres bilgilerinin tutulduğu “Ulusal Adres Paylaşım Sistemi (UAPS)”, Tapu ve kadastro bilgilerinin kayıtlı olduğu “Tapu Kayıt Bilgi Sistemi (TAKBİS)” ve tüzel kişiliklerinin kayıtlı olduğu “Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi (MTK)”. Bu veri tabanlarının tamamlanması ile e-Devlet uygulamalarının daha hızlı yapılabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Biraz enflasyon iyi midir? - 5 Ekim 2012 başlıklı makalemizde Biraz enflasyon iyi midir, Eylül ayı enflasyon verileri ve Faiz indirimi rafa mı kalkıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI