Memurlar toplu sözleşme yerine toplu duaya-4/B’linin yıllık izin hakkı – 18 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Memurlar toplu sözleşme yerine toplu duaya-4/B’linin yıllık izin hakkı – 18 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 18 Mayıs 2012 - 13:39

Ali Tezel

Yetmez ama evet diye kabul ettiğimiz Anayasa referandumu ile memurların toplu görüşmesinin adı Toplu Sözleşme olarak değiştirildi ama grevsiz toplu sözleşme olmaz. Olmayacağını zamanında söyledik şimdi ise memurlar bu gerçeği yaşıyorlar… Tarihimizde ilk defa memurlar 6 aydır zamsız maaş alıyorlar…2012 Ocak ayından beridir memurlar zamlarını alamadılar…

Memur sendikaları ile Hükümet arasında ilk defa Toplu Sözleşme görüşmeleri başladı. Memurların istediği zam oranı ile hükümetin teklifi arasında uçurum var. Uçurumun kapanma ihtimali de yok. Görüşmeleri de memurlar adına Hükümetin desteklediği memurlara üye olun dediği Memur Sendikası yürütüyor.

***TOPLU SÖZLEŞME HAYALDİ GERÇEK OLDU!!!

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar “yetmez ama evet” diyerek referandum ile kabul ettiğimiz son Anayasa değişikliği ile grevsiz toplu sözleşme hakkına kavuştular. Nasıl bir şey ise hayaldi gerçek oldu. Şimdi de kamu ile memur sendikaları ilk defa Toplu Sözleşme görüşmelerine başladılar. Sendikaların istediği zam oranı ile hükümetin teklifi arasında ise dağlar kadar fark var.

***ÖĞLE TATİLİNDE GREV OLUR MU?

Görüşmeleri yapan memur sendikası öğle tatilinde grev kararı almış. Buna grev denir mi tartışmasına bile girmiyorum. İkinci olarak da sayın Başbakan memurların grev hakkı yok demiş, zaten grev hakkı zorla alınır. Nasıl zamanında memurlara sendika hakkınız yok deniyordu da söke söke sendikalarını kurdular, nasıl zamanında memurlarla masaya oturmayız deniyordu da masaya oturdular. Aynen bunlar gibi grev de memurun hakkıdır hem Uluslararası sözleşmelere göre hakkıdır hem de  hak verilmez alınır.

***SÖZLEŞME İMZALANIR MI?

Hükümet destekli memur sendikası ile hükümet arasında geçen TİS görüşmelerinden benim umudum yok ama sürecin sonunda uzlaşma olmayacağı ve Kamu Hakem Kuruluna (KHK) gideceğini zannediyorum. Kamu Hakem Kurulu da 11 üyeden oluşuyor ve 6 üyesi devlet tarafından belirleniyor, 5 üyesi memur sendikalara tarafından belirleniyor. Üstelik memur sendikaları arasında hükümet destekli sendikanın üye sayısı da çok. Bu durumda sözde TİS olsa da memur zamlarını eskiden olduğu gibi hükümet belirleyecek demektir. Memurlara da sözüm var. Yandaş sendikaya üyelikle sendikacılık yapılmaz, grevsiz toplu sözleşme ile zam alınamaz.

***YA GREV YA DA DUA

Şimdilik öğle tatilinde grev !!! kararı alan sendika bir sonraki aşamada İstanbul’da Eyüp Sultan’da, Ankara’da Hacı Bayram-ı Veli camiinde toplu duaya çıkarsa da hiç şaşırmam. Dua edin ki KHK’nın başında olacak olan, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkan, Başkanvekili, Başkan Yardımcısı veya Daire Başkanları arasından Bakanlar Kurulunca Başkan olarak seçilecek bir üye sizin lehinizde oy kullanırsa iyi zam alabilirsiniz.

4/B’linin yıllık izin hakkı

İstanbul üniversitesi kardiyoloji enstitüsünde 01.01.2006 tarihinden beri çalışmaktayım hiç kurum değiştirmedim. Çalışmamın 2011 yılı temmuz ayına kadarki kısmını taşeron şirketten çalışırken kadroya geçtim ve 2011 Temmuz’dan günümüze kadarki kısmını ise 4b’li olarak çalışmaktayım (ancak sanıyorum enstitünün kurduğu bir şirket üzerinden hala  sigortalıyım yani emekli sandığına bağlı değilim). Sıkıntım 2011 yılına ait yıllık iznimi haziran da almak için başvurduğumda geçen yıla ait taşerondaki izin hakkının yandığını 4b’de 1 yıl dolmadığı için temmuzdan önce izin kullanamayacağımı söylemeleri. Aynı kurumda 7 yıldır aralıksız çalışmış olmamdan dolayı 2011 yılını kullanma hakkım yok mudur? Mehmet Yaban

Mehmet bey, bugün kadar taşaron şirketlerde yani özel sektörde çalışmışsınız ve 2011 yılı Temmuz ayında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (b) bendine göre sözleşmeli memur olmuşsunuz. Bu sebeple geçen yıllardan kalan izin hakkınız yok. Ancak, taşaron şirketlerde yıllık izin kullanmadan geçirdiğiniz yıllar varsa kullanmadığınız yıllık izin paraları için bu şirketlere başvurabilirsiniz. 4/B yıllık iznini ise i Temmuz 2012’de alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 18 Mayıs 2012 Cuma Gündem başlıklı makalemizde 18 mayıs 2012 cuma gündem, 18 mayıs 2012 cuma haberler ve 18 mayıs cuma gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI