Memur emeklisi ile eşi arasında 30 yaş farkı düşük dul aylığı demektir – 27 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Memur emeklisi ile eşi arasında 30 yaş farkı düşük dul aylığı demektir – 27 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 28 Kasım 2012 - 9:44

Ali Tezel

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’nun 71. maddesine göre memur emeklisi ile eşi arasında 30 yaştan fark varsa ve evlilik süresi 10 yıldan az ise dul kalan eşe yarısı kadar aylık verilir. SSK ve Bağ-Kur emekli-dulları için bu tür kural yoktur….

1919 doğumlu olan eşim emekli olup aramızda 31 yaş farkı var. Ben 1950 doğumluyum, 18 yıllık evliyiz. Vefatı durumunda ben ne kadar dul maaşı alırım? Zeynep ERÖZBEK

Zeynep hanım, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’nun 71. maddesine göre; “ İştirakçi karı veya koca eşinden 30 yaş veya daha büyük ise ölümünde eşine yarı nispetinde aylık bağlanır. Ancak evlenme akdi en az 10 yıl evvel yapılmış veya çocukları olmuş ise bu indirme yapılmaz.

Emekli olduktan sonra evlenenler hakkında dahi aynı hükümler uygulanır.”

denilmektedir. Sizin ile eşiniz arasında 30 yaştan fazla fark var ama evlilik süreniz 10 yıldan fazla olduğundan herhangi bir azalma olmadan, (Allah uzun ömür versin) eşinizin vefatı halinde aşağıdaki oranlarda aylığınız olacak.

***MEMURUN EŞİNE DUL AYLIĞI
5434 sayılı Kanun’un 68. maddesine göre;

-Dul karı ve koca tek başına aylık alıyorsa vefat edenin aylığının yüzde 75’ini, aylık alan yetimi varsa yüzde 50’si oranında,

-Kendisi emekli, adi malüllük, vazife malüllüğü aylığı alan veya iştirakçi olan dul eşe %50 oranında dul aylığı bağlanarak ödenir.

Bu kurala göre de siz memur emeklisi değilseniz ve aylık alacak çocuk yoksa eşinizin aylığının yüzde 75’ini alacaksanız. Değilse yüzde 50’sini alacaksınız.

Ücretleri SSK’ya düşük bildirilenler işi bırakabilir
Yüksek maaş alıyorum 2.350 lira net aylığım var. İşverenim sigorta primimi asgari ücretten yatıyor. İşyerini şikayet etsem sigorta primim düşük ödendiği için şikayet etsem 20 senedir aynı işyerinde çalışıyorum emekliliğime de 16 ay var geriye dönük sigorta primlerimi yüksek ödetme şansım var mı? Ödenirse emekli maaşıma yansır mı? Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. Zeki Hatipoğlu

Zeki bey, işvereniniz ücretiniz daha yüksek olduğu halde ücretlerinizi daha düşük rakamlardan SGK’ya bildiriyorsa isterseniz bu sebeple (4857/24-II gereğince) hemen işi bırakabilir ve işverenden kıdem tazminatınızı isteme hakkınız var. Bunun için önce noterden ihtarname göndermenizi tavsiye ederim. Ayrıca, 5510 sayılı Kanun’un 86. maddesine göre işyerinde çalışırken veya işyerinden ayrılma tarihinden itibaren 5 tam yıl içinde iş mahkemesinde “hizmet tespit davası” açabilirsiniz. İsterseniz da dava açmadan evvel konuyu SGK Müfettişlerine (veya Alo 170) şikayet edip, müfettişler marifetiyle işyeri kayıt ve belgeleri (varsa banka ödeme belgeleri) inceletip, mahkemesiz de tespit ettirebilirsiniz ama müfettişler kayıt incelemesi ile en fazla geriye doğru 10 yılı inceleyebilirler. 20 yılın tamamı için mutlaka dava gerekir. Hizmetlerinizi daha doğrusu gerçek ücretlerinizi gerek mahkeme gerekse de müfettişler marifetiyle tespit ettirip gerçek rakamlara çıkarttırırsanız tabi ki alacağınız emekli aylığı öncekine göre çok daha yüksek olacaktır. Son olarak, açacağınız hizmet tespit davası sonrasında 18 yıllık süre için işvereninize SGK yaklaşık 180 bin lira ceza ve yaklaşık 250 bin lira da prim borcu çıkarır.

Şerafettin Kocaman Hakk’a yürümüş
Uzun yıllar aynı apartmanda kapı komşuluğu yaptığım, bazen sabrına hayran olduğum bazen de tevekkül edişine gıpta ettiğim. Sızıntı Dergisi İmtiyaz Sahibi Şerafettin Kocaman abim Hakk’a yürümüş. Geç duydum cenazesine katılamadım. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Bir önceki yazımız olan 2012'de gayrimenkul satanlar kazanç vergisi ödeyecek mi? - 27 Kasım 2012 başlıklı makalemizde 2012'de gayrimenkul satanlar, 2012'de gayrimenkul satanlar kazanç vergisi ödeyecek mi ve gayrimenkullere vergi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo