Mega havaalanı gerçekçi mi? – 9 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Mega havaalanı gerçekçi mi? – 9 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 09 Temmuz 2013 - 8:53

Döviz kurunda heyecan sürüyor. “Dolar 2 TL olur mu?” sorusunu Merkez Bankası cevapladı. Piyasaya müdahale ederek döviz sepetini 2.22 TL’de tuttu. Buna karşılık gösterge tahvil faizi tekrar yüzde 8,3’ye tırmandı.

Mayıs sanayi üretimi açıklandı. Piyasa toplam endeksin yüzde 4 artmasını öngörüyordu. Gerçekleşme yüzde 2’de kaldı. Hazirandan itibaren devreye Gezi olaylarının etkisi de giriyor. Büyüme için kötü haberdir.

BETAM’ın araştırması

İstanbul’a yeni bir havaalanı gerekli miydi? İhalesini büyük tantana ile gerçekleştiren hükümet doğal olarak evet diyor. İktisatçılar arasında Yeşilköy’de kapasite artırımına gidilmesini daha akılcı bulanlar var.

Bu konuda BETAM’ın önemli bir araştırması yayınlandı (betam.bahcesehir.edu.tr). Seyfettin Gürsel ve Tuba Doru-Delibaşı hazırlamış. Başlığı şöyle: “Mega Havalimanının Kaderi Büyümeye Bağlı”.

Kullandıkları modelin belirleyicilerinden biri Türkiye’nin ortalama büyüme hızı. İyimser büyüme varsayımları altında hedeflenen kapasiteye ulaşılıyor. Böylece proje sahipleri kâr ediyor. Aksi hâlde kapasite boş kalıyor. Proje zarar ediyor.

Bu kadar arazi…

Araştırma çok yararlı bilgiler içeriyor. Karşılaştırmayı yolcu trafiği açısından dünyanın en büyük havaalanı Atlanta Hartfield Johnson ile yapıyor. İşletme gelir ve giderlerini de ayrıntılı şekilde hesaplıyor.

Bir nokta ilgimi çekti. Atatürk Havaalanı 45 milyon yolcuya 1.178 hektar alanda, Atlanta 100 milyon yolcuya 1.900 hektar alanda hizmet veriyor. Yenisinin hedefi 150 milyon yolcu; yani azami 3.500 hektar yeterli duruyor.

Halbuki yeni havaalanı 7.400 hektar üzerinde planlanıyor. Arada 3.900 hektar fark var. Araştırma şu ifade ile bitiyor: “Aradaki 3900 hektarın neden tahsis edildiğinin ayrıca açıklanması yararlı olur.” Sanırım cevabını sizin hayal gücünüze bırakabilirim.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/mega-havaalani-gercekci-mi/552387/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 1 Temmuz 2014’ten itibaren evler ve işyerleri boşaltılacak - 08 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde 1 temmuz 2014 evler ve işyeleri boşaltılacak, düşük kira ve evler ve işyerleri boşaltılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI