Mavi Kartlının Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekliliği – 16 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Mavi Kartlının Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekliliği – 16 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 16 Eylül 2013 - 8:52

Mavi Kartlının Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekliliği
Soru: 2003 yılından beri Avusturya vatandaşıyım. Türkiye’den Mavi Kartım var ama Türkiye’de sigortam hiç yok. Mavi kartla borçlanmayı kabul etmiyorlarmış. Ben nasıl emekli olabilirim? Fatma D.

Cevap: SGK 3201 sayılı Kanunun uygulama yönetmeliğinin 2 nci maddesinde borçlanma tarihinde de Türk vatandaşı olunması gerektiği belirtilmiş olmasına dayanarak SGK’ca mavi kartlıların yurtdışı borçlanması başvuruları reddedilmekte ise de gerek, 12.06.2009 tarihinde yürürlüğe giren 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28.maddesinde; gerekse önceki 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29.maddesindeki yasal düzenlemeye yer verilerek, doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanların, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı tutulmuş sayılmaktadır. Bu kapsamdaki kişilerin söz konusu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen faydalanmaya devam edecekleri belirtilmiştir. Açıklanan kanun maddeleri, açıkça, çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin kazanılmış haklarının korunacağını belirtmektedir.

Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iken gerçekleştirilmiş olması şartıyla yurtdışındaki çalışmaların veya kadınların ikamet sürelerinin borçlanılmasında borçlanma başvuru tarihinde TC vatandaşı olma şartı hukuki olmayıp bu konuda lehte yargı içtihadı bulunmaktadır.

Ama önemle belirtmeliyim ki ekonomik borçlanma için bunu yapmadan evvel Türkiye’de SSK’lı olarak bilfiil çalışmanız gerekiyor. T.C. vatandaşı olmamanız Türkiye’de SSK sigortalısı olarak çalışmanız engel değildir.

Soru: Ben inşaat işçisiyim Mart ayında iş kazası geçirdim. Sağ bileğimin içi dağıldı, operasyon geçirdim şu an ağrı var ve kolumla bir şey yapmak istediğimde ağrı başlıyor. Emekli olabilir miyim? Şeker hastalığı da var. H.ALTUN

Cevap: Sürekli işgöremezlik geliri için SGK’ya başvurursanız ve iş kazası sonucu meydana gelen çalışma gücü kaybınız en az yüzde 10’un üzerinde saptanırsa tıpkı aylık gibi sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanırsınız. Normal emeklilik için verdiğiniz bilgiler yetersiz ancak belirttiğiniz şeker hastalığınızdan dolayı çalışma gücünüzde en az yüzde 60 kayıp olduğu yapılacak muayene ve tetkiklerde ortaya çıkarsa malulen emeklilikte ilk aşamayı geçmiş olursunuz. Malulen emeklilik için diğer şartlar olan en az 10 yıllık sigortalılık ve bin 800 güne de sahip olmalısınız.

Soru: Emekli maaşımın 2013 yılı büyüme hızı ile hesaplanması için 2014 yılının en erken hangi ayında emekli olmalıyım? T.B.

Cevap: Bağlanacak aylığınızın büyüme hızından maksimum faydalanılarak hesaplanılması bakımından 2014 yılı Ocak ayından itibaren başvuru yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6400

Bir önceki yazımız olan İşadamlarına ve şirketlere lojman şoku - 16 Eylül 2013 başlıklı makalemizde işadamlarına lojman, lojman ve şirketlere lojman hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI