Mavi kart sorunu – 28 Mart 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Mavi kart sorunu – 28 Mart 2014
Paylaş
Tarih : 28 Mart 2014 - 16:52

Soru: Sadettin Bey, ben 02.02.1972 doğumlu bir bayanım. 8 yaşında Almanya’ya geldim.18.10.1990 senesinde Almanya’da sigortalı çalışmaya başladım. Türk vatandaşı olarak sigortalı 97 ay çalıştım. 10.07.2002’de Alman vatandaşı oldum. Alman vatandaşı olduktan sonra da zaman zaman çalışmaya devam ettim. 29.05.1995’te ve 22.10.1996’da iki çocuğum dünyaya geldi. Mavi kartım var. SSK’dan emekli olabilir miyim? Ne yapmam gerekir? H. Temizkan

Cevap: Değerli okurum, yurtdışı hizmet borçlanması yapabilmek için Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. Buna göre hem borçlanmak istediğiniz dönemlerde Türk vatandaşlığı statüsünde olmanız hem de borçlanma başvurusu yaptığınız tarihte Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. Normalde sizin gibi Türk vatandaşlığından izinle çıkan mavi kart sahibi gurbetçilerimizin borçlanma yapabilmeleri gerekiyor. Çünkü size mavi kartlar verilirken “Türk vatandaşlığı haklarınızı koruyacağız” sözü verildi. Fakat SGK mavi kart sahibi gurbetçilerin borçlanma taleplerini reddediyor. Buna karşın dava yoluna gidilmesi halinde vatandaş lehine kararlar çıkıyor. Bu durumda iki seçeneğiniz var; mavi kartla SGK’ya başvurup, borçlanma talebinizin reddedilmesi üzerine dava açarak borçlanma yapabilirsiniz ya da Türk vatandaşlığına geçip, davaya gerek kalmadan 10.07.2002 tarihinden önceki yurtdışı sürelerinizi borçlanabilirsiniz. Bu tarihten sonra Alman vatandaşı olduğunuz için, şu an Türk vatandaşlığına geçseniz bile 10.07.2002 sonrasını borçlanamazsınız. Yani bunun için de yine dava açmanız gerekir.

Daha önce de bu köşeden, vatandaşlıktan izinle çıkan gurbetçilerimizin bu sorununu gündeme getirdik fakat SGK sürekli dava kaybettiği halde şu ana kadar konu çözülebilmiş değil.

Yetim aylığına sağlık dahil

Soru: Sadettin Bey, zihinsel özürlü kardeşim vakıf kapsamında 2022 Sayılı Kanun’dan sağlık hizmetlerini ve maaşını alıyor. Ancak babam geçtiğimiz ay vefat etti. Babamın emekli maaşı anneme ve zihinsel özürlü kardeşime bağlanacak ve bu aşamadan sonra vakıf hizmetlerinin kapanacağını duyduk. Engelli aylığı kapandığı zaman kardeşim sağlık hizmetlerini otomatik olarak babamın sigorta numarasından mı alacak? Eğer alamayacaksa ne yapmamız lazım? İsmail D.

Cevap: Değerli okurum, kardeşinize babanızdan dolayı yetim aylığı bağlandığında otomatik olarak sağlık yardımlarından da yararlanmaya başlar. Zira bütün emekli, dul ve yetim aylığı alanlar, aynı zamanda genel sağlık sigortası kapsamında sayılırlar. Kardeşinizin 2022 aylığı kesilse bile sağlık yardımlarını kesintisiz olarak almaya devam eder.

Torbada Tarım Bağ-Kur yok

Soru: Sadettin Bey şu an yasalaşması beklenen Torba Kanun kapsamında, tarım Bağ-Kur’da tevkifat kesintisi olmayanlara da oda kayıtlarıyla geriye dönük borçlanma imkanı getirilecek mi? Veya 65 yaşını geçmiş çiftçilere yukarıdaki belgeler ile 10 yıllık borçlanma getirilebilir mi? Bundan 20 yıl öncesi böyle 10 yıllık borçlanma imkanı verilmişti. Mehmet A.

Cevap: Mehmet Bey, sosyal güvenlik ve çalışma hayatına dair kapsamlı bir Torba Kanun hazırlığı var. Bu kapsamda tarım Bağ-Kur da dahil olmak üzere tüm Bağ-Kurlular için iki yıldan fazla biriken borçların silinmesi söz konusu olacak. Fakat çiftçiler için geriye dönük borçlanma düzenlemesi pakette yer almıyor. Yine 65 yaşını dolduran çiftçiler için de borçlanma hakkı verilmesi düşünülmüyor. Yasanın TBMM’de görüşülmesi sürecinde pakete ilaveler olur mu bilemiyoruz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/mavi-kart-sorunu-yazisi-1035464

Bir önceki yazımız olan Yıllık izinde hangi haller çalışılmış sayılır? - 28 Mart 2014 başlıklı makalemizde 4857 sayılı iş kanunu, kaza ve hastalık ve tahdidi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI