Masrafınızı SGK ödesin – 21 Mart 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Masrafınızı SGK ödesin – 21 Mart 2014
Paylaş
Tarih : 21 Mart 2014 - 9:43

Soru: Sadettin Bey, firmamda 9 kişi çalışıyor. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri karşılığı olarak aylık KDV dahil 250 TL ödüyorum. Buna göre iş sağlığı ve güvenliği için işverenlere verilen teşvikten yararlanabilir miyim? Benim ödediğim kısmın ne kadarı devlet tarafından karşılanır? Cenk S.

Cevap: Değerli okurum, gerekli şartları taşıyan işyerlerine devlet tarafından aylık olarak iş sağlığı ve güvenliği desteği veriliyor. Bu şartlar sırasıyla şöyle:

* İşyeri tehlikeli veya çok tehlikeli kapsamda olacak. Yani az tehlikeli işyerlerine destek verilmiyor.

* İşyerinde çalışan sayısı Türkiye genelinde 10’dan az olacak.

* İşyerinin SGK’ya prim borcu bulunmayacak.

Bu üç şartı taşıyan işyerlerinden tehlikeli olanlara ayda çalışan başına 15 lira, çok tehlikeli işyerlerine 17,13 lira yardım yapılıyor. Sizin 9 çalışanınız olduğuna göre eğer tehlikeli sınıftaysanız ayda toplam 135 lira, çok tehlikeli sınıftaysanız 154 lira yardım alacaksınız. Yani iş sağlığı ve güvenliği hizmeti için ödemiş olduğunuz 250 liranın büyük bölümünü devletten geri almış olacaksınız. Bu destekten yararlanabilmek için SGK’ya başvurmanız yeterli. Destek ödemesi üç ayda bir hesabınıza yatırılacaktır.

Paket Meclis’te netleşecek

Soru: Eşim 1984 yılı Nisan ayı itibariyle Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya başladı.1990 yılına kadar devam etti.1990 yılından 1991 yılı Şubat ayına kadar da isteğe bağlı Bağ-Kur’lu olarak primlerini tam olarak yatırdık. Bugün itibarı ile Bağ-Kur’a pirim borcumuz yok. Toplam olarak da 2100 günü var. Yeni çıkan yasadan yararlanarak 1991 Şubat sonrası boşlukları ödemek istiyoruz. Mümkünse SSK’da olduğu gibi 3000 lira brüt üzerinden ödeyerek eşimi emekli etmek istiyoruz. Bu mümkün müdür? Burhan T.

Cevap: Değerli okurum, sosyal güvenlik ve çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeleri içeren paket şu an Başbakanlık’ta. Seçimden sonra Meclis’e gelmesi bekleniyor. Paket içerisinde Bağ-Kurlular için de önemli düzenlemeler var. Örneğin iki yıl ve daha fazla prim borcu bulunan Bağ-Kurlular isterlerse bu borcu durdurup, daha sonra tekrar borçlanarak ödeyebilecekler. Fakat eşinizin durumunda olan, yani geçmiş yıllarda Bağ-Kur hizmetlerinde boşluklar bulunan kişiler için borçlanma imkanı verilip verilmeyeceği henüz net değil. Mevcut pakette yok ama Meclis’te gündeme gelebilir. Yasa son halini aldığında bu köşeden tüm detaylarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

İşveren ulaşımı sağlamalı

Soru: Sadettin Bey, ben doğum izinlerimi kullandıktan sonra tekrar işe başladım. İşyerimiz farklı semtlerde şubeleri olan bir şirketler grubuna ait. Şubelerden birisinde kreş var ve ben bebeğimi oraya vermek istiyorum. Fakat ben farklı bir şubede çalışıyorum. İşverenden beni kreşin bulunduğu şubede görevlendirmesini isteyebilir miyim? Görevlendirme yapılmazsa haklarım nelerdir? Rumuz: Anne

Cevap: Değerli okurum, mevzuat gereği, işyerinde 150’den fazla kadın çalışanı olan işverenler, işyerine en fazla 250 metre uzaklıkta kreş (yurt) açmak zorunda. Eğer kreş 250 metreden daha uzaksa işveren sizin ulaşımınızı sağlamak zorunda. Yani işverenin sizi kreşin bulunduğu şubede görevlendirme zorunluluğu yok fakat gidiş gelişinizi temin için araç tahsis etmesi gerekir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/masrafinizi-sgk-odesin-yazisi-1025302

Bir önceki yazımız olan Askerlik borçlanması yapabilir miyim? - 21 Mart 2014 başlıklı makalemizde askerlik borçlanması, askerlik borçlanması yapabilirmiyim ve askerlik borçlanması yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI