Markete, lokantaya, berbere hijyen eğitimi – 24 Şubat 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Markete, lokantaya, berbere hijyen eğitimi – 24 Şubat 2014
Paylaş
Tarih : 24 Şubat 2014 - 12:00

Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine (Bakınız 05.07.2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazete) göre aşağıda belirtilen işyerlerinde çalışanların 05.07.2014 tarihine kadar hijyen eğitimi almaları gerekiyor.

KİMLER ALACAK 
Hijyen eğitimini  gıda üretim işyerleri, ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti, iş yeri ve kurum yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler, dükkânlar, toptan satış yerleri, süpermarket dağıtım merkezleri dâhil olmak üzere son tüketiciye satış ve dağıtım noktasında gıdanın işlenmesi, muameleye tabi tutulması veya depolanması ve benzeri hizmetlerin verildiği iş yerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler çalışanlarına aldıracaklar.

ÖĞRETİM KURUMLARI 
Hijyen eğitimi Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünü bağlı öğretim kurumları tarafından verilecek. Genel müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilecek. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkanlarıyla da verebilecekler.

EĞİTİM İÇERİĞİ 
Eğitimlerin içeriği, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenecek. Eğitimlerin süresi sekiz saatten az olamayacak.

BELGE SAHİBİ OLACAK
Yönetmelik kapsamındaki işyerlerinde Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludurlar. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenlerinin de hijyen eğitimi almaları gerekiyor. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumlarınca hijyen eğitimine ilişkin verilen kurs bitirme belgesine sahip olmayan kişileri çalıştıranlar hakkında, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesine göre para cezası uygulanacak.
Yukarıda belirtilen işyerleri için öngörülen süre yaklaşık dört ay sonra (05.07.2014 tarihinde) doluyor. Çalışanlarına hijyen eğitimi aldırmamış olan işyeri sahiplerinin hijyen eğitimi aldırma konusunda acele etmelerinde fayda var.

Kaynak:http://www.gunes.com/2014/02/24/yazar/5704/arif_temir/markete__lokantaya__berbere%C2%A0hijyen_egitimi%C2%A0.html

Bir önceki yazımız olan Torba kanunla vergi yasalarında hangi değişiklikler yapılmıştır? - 24 Şubat 2014 başlıklı makalemizde 5378 sayılı engeliler kanunu, Gelir Vergisi ve gelir vergisi torba kanun hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI