Maliye görüş değiştirdi, binlerce müteahhite ceza yolda

Ana Sayfa » Güncel Haberler » Maliye görüş değiştirdi, binlerce müteahhite ceza yolda
Paylaş
Tarih : 23 Temmuz 2013 - 12:38
Maliye, yıllardır süregelen bina teslimlerinde fatura kesilmesi uygulamasını değiştirince binlerce müteahhit ceza ile karşıya kaldı. Görüş değişikliği yeni olmasına rağmen geriye yönelik cezalar uygulanmaya başladı bile.
E.Hesap Uzmanı, YMM Atilla Dölarslan, Maliye’nin bina teslimlerinde fatura kesilmesi zamanı ile ilgili değişikliğini yazdı:
Maliye İdaresi yine çok tartışılacak, mükellefler ile davalık olacağı bir adım attı. Yıllardır süregelen oturmuş bir uygulama konusunda görüş değiştirildi ve bu konuda bir çok müteahhide özel usulsüzlük cezaları kesilmesi gündeme geldi. Konu bina teslimlerinde fatura kesilmesi zamanı ile ilgili. Bugüne kadar sürmüş olan uygulamada, ister işyeri olsun, ister konut olsun gayrimenkullerde fatura kesme fiili teslim tarihine bağlıydı.
İster proje olarak satılsın, ister inşaatın belli bir aşamasında satılsın, söz konusu gayrimenkul için müteahhit tarafından yapılmış tahsilatlar avans kabul edilir, fiili teslim anında da faturası kesilir ve müteahhit açısından gelir doğmuş sayılırdı. Fiili teslim tarihi olarak da yapı kullanım izin belgesinin düzenlenme tarihi esas alınırdı. Ancak yapı kullanım izin belgesi alınmamış olsa bile, bina tamamlanmış, alıcısına teslim edilmişse vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş kabul edilirdi.

MALİYE GÖRÜŞ DEĞİŞTİRDİ

Maliye İdaresi, yakın zamanda bu görüşünü değiştirdi. Bu yeni görüşe göre, bina tamamlanmamış olsa dahi, kat irtifak tapusu devredildiğinde faturanın kesilmesi gerekiyor. Görüş değişikliği yeni olmasına rağmen geriye yönelik cezalar uygulanmaya başladı bile.
Oturmuş uygulamaya göre, yapı kullanım izin belgesini esas alarak fatura düzenlemiş inşaatçılara faturanın yasal süresinde düzenlenmemiş olması nedeniyle önemli miktarlarda özel usulsüzlük cezaları kesildi.
Bize göre uygulama birçok yönden haksız. İlk başta tapu devir tarihinin hiçbir önemi yok, gerek fatura kesme gerek KDV binanın açısından teslim tarihi esas alınmalı. Kaldı ki, bu yönde Maliye İdaresinin de çok sayıda görüşü var. Eğer bir görüş değişikliğine gidiliyor ise de bu geriye yönelik olmamalı.
Geçmişte de zaman zaman bu şekilde münferit uygulamalar oldu ama dava açan tüm mükellefler davayı kazandı.

BAKANLIK DA ÇELİŞKİDE

Üstelik Bakanlık görüşünde de çelişkiler var. Fatura kesme açısından tapu tarihi esas alınmalı derken müteahhitlere yapılacak KDV iadesi açısından bu kez fiili teslim tarihi esas alınıyor. 150 metrekareden küçük konutların tesliminde KDV oranı yüzde bir. Bu nedenle müteahhitlere bu konutlar teslimiyle yüklenip indiremediği KDVler iade ediliyor. Bu iadenin hak edilme tarihi olarak ise fili teslim tarihi yani yapı kullanım izin tarihi kabul ediliyor. Bu hem çelişki yaratan hem de uygulamada da büyük zorluklara neden olacak bir görüş.
Üstelik bu yeni görüş bakanlıkça hazırlanmış olup Meclise gönderilen yeni Gelir Vergisi Yasa Tasarısı ile de çelişiyor. Yeni tasarıda şimdiye kadar hiç olmadığı bir şekilde, gayrimenkulde teslim tarihinin yapı kullanım izin belgesi tarihi olacağı açıkça yer alıyor. Yani tasarı yasalaşınca bakanlığın yeni görüşü “yasaya aykırı” hale gelecek. Durduk yere bu tartışma neden yaratıldı, zaten iş yükünden başını kaldıramayan mahkemelere neden yeni dava konuları çıkarıldı anlamak mümkün değil.

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI