Mali Rapor Denetimi ile YMM Raporu Yazılmasında Yaşadığımız Sorunlar ve Çözümleri

Ana Sayfa » Ar-Ge » Mali Rapor Denetimi ile YMM Raporu Yazılmasında Yaşadığımız Sorunlar ve Çözümleri
Paylaş
Tarih : 08 Ağustos 2014 - 9:15

MALİ RAPOR DENETİMİ İLE YMM RAPORU YAZILMASINDA
YAŞADIĞIMIZ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK
Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı, YMM

Gülçin GÖKÇEYREK
Ar-Ge ve Yenilik Mali Rapor Uzmanları
www.abdanmer.com
abdanmer@gmail.com

 

TÜBİTAK -TEYDEB 2014 Ocak-Haziran dönemi ile ilgili mali rapor denetimleri ile AGY 500 YMM raporu çalışmalarımız yoğunlaştı. Mali raporda deneyimlediğimiz hata ve eksiklikler ile giderilmesine ilişkin değerlendirmelerimiz şöyledir:

 

MALİ RAPOR ANALİZLERİ:

PERSONEL GİDERLERİ

–          YMM Raporu oluşturulması için ilgili aylara ait SGK Hizmet Listeleri, tahakkuklar ve ödemeleri, ücret bordroları, maaş ödemelerine ait banka dekontları (her personelin ayrı ayrı isminin gözükmesi gerekmektedir). Bunların herhangi birinin eksik gelmesi halinde Mali Raporun denetimi ve YMM Raporunu oluşturmamız 10-15 gün gecikmeye giriyor. Dolayısıyla firma da 10-15 gün daha geç hibe alıyorlar.

–          Öğrenim durumlarını gösteren diploma fotokopileri (mezuniyet tarihleri okunması gerekmektedir). Bazı diplomalarda mezuniyet tarihleri arka sayfasında yer almakta olup, firmalar buna dikkat etmeyip arka sayfasının fotokopisi çekmemektedir.

–          Muhasebe kayıtlarını Ar-Ge indiriminden yararlanılacak şekilde 750 ve 263 nolu hesaplarda takip etmiyorlar. Oysa 5746 sayılı Kanunun amacı işverenlerin en çok şikayet ettikleri vergi ve sosyal güvenlik yükümlülüklerinin yüksek olmasına ilişkin şikayetlerine Ar-Ge projeleriyle çözüm getirmektedir. Gördüğümüz kadarıyla firma sahiplerinin ve muhasebe sorumlularının bu konuya önem vermedikleri yönündedir.

 

 

MALZEME GİDERLERİ

–          Mali Rapor denetiminde en çok zamanımızı alan malzeme eşleştirmesidir. Firmalar Proje önerisi tahmini maliyet listesinde yer alan malzeme kalemlerini fatura üzerinde sıra numaraları belirtilmediklerinden biz eşleştirmeyi yaparken zorlanıyoruz, ayrıca bazı kalemleri proje ilişkilendiremediğimizden kapsam dışına almak zorunda kalıyoruz.

Firmalar fatura üzerinde ilgili sıra numaralarını yazarlarsa hem denetim zamanı kısalır hem de kapsam dışına alınmaz.

–          Ar-Ge için kullanılan malzeme giderlerinin alımları yapılırken firma kendi üretimi için aldıkları malzeme giderlerinden ayırmalarını tavsiye ederiz. Ar-Ge için alınan malzemeler ayrı fatura olursa denetim daha kolay olur, muhasebe açısından da Ar-Ge giderleri ayrıştırması daha basite iner.

–          Firmalar ödemelerini fatura bazında değil cari hesap bazında yaptıklarını gözlemliyoruz. Cari hesap usulü yöntem bizim denetimimizde daha çok zaman almaktadır. Ayrıca eski borçlarının ödenmemesinden dolayı bazı faturalar kapsam dışına alınabilmektedir.

 

ALET-TEÇHİZAT, YAZILIM DONANIM GİDERLERİ

–          Alet, Teçhizat, Yazılım alımlarında da hata ve eksiklikler malzemelerde belirttiğimiz gibidir.

 

HİZMET, DANIŞMANLIK, TEST VE ANALİZ GİDERLERİ

–          Burada da proje önerisinde yer alan kalemlerle faturanın özellikle dışarıya yaptırılan fason işçiliklerde eşleştirmenin yapılması gerekmektedir.

 

Eleştirilerimiz sonucu artık firmaların malzeme ve hizmet alımlarında ayrıştırım yaparak faturaları düzenlettiklerini görüyoruz. Ödemelerde senet ve müşteri çeklerinin kullanılmadığını görüyoruz. Bizce de banka havalesi yada firmanın kendi çekini kullanmasını tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan 65 Yaş (Muhtaçlık) Aylığından Yararlanma başlıklı makalemizde 65 yaş aylığı, 65 yaş ve özürlü aylığı ve aylıktan yararlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI