Madalyonun Öbür Yüzü – 19 Şubat 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Madalyonun Öbür Yüzü – 19 Şubat 2014
Paylaş
Tarih : 19 Şubat 2014 - 14:00

Bir önceki yazımızda yeni Tam Gün Yasası’ndan bahsetmiş, doktorların hem kamuda çalışıp hem de muayenehane açabilme taleplerinin devam ettiğini ifade etmiştik. “Doktorların ayrıcalığı ne ki hem memur olarak kamuda çalışıp hem de muayenehane işletsinler” diye de sormuştuk. Tabii yazımıza olumlu ve olumsuz pek çok tepki geldi. Özellikle doktor okurlarımızın serzenişleri dikkat çekiciydi. Bunlardan birine, konunun doktorlar tarafını da ortaya koyması bakımından izninizle yer vermek istiyorum.

“Sayın Orhan;
Tam Gün Yasası hakkındaki yazınızı okudum. “Doktorların ayrıcalığı ne ki” diyorsunuz. Başka bir açıdan ben de soruyorum bu meslek grubunun ayrıcalıkları neler?

1- Hangi fakülte mezunu meslek grubu diplomasını alıp, mesleğini icra edebilmek için mecburi hizmete tabi tutulmaktadır? Üniversiteyi bitiren insanlar rahatlıkla diplomalarının izin verdiği özel sektörde çalışabilirler. Tıp fakültesi mezunu bir doktor ben devlette çalışmak istemiyorum diyemiyor. Sizce ayrıcalıkları neler?

2- Yine hangi fakülte mezunu uzun dönem askerlik yapma mecburiyetinde?

3- Hadi devletimiz dedi ki doktora ihtiyacım var mecburi hizmet yap, peki mecburi hizmetim bitti hadi ver diplomamı özelde çalışayım. Diyor ki olmaz, özel sektöre doktor kotası koyuyorum. Yani öyle her doktor özelde çalışamaz, devlet özel hastane içinde kadro planlıyor, kadro vermez ise mecburi hizmeti de bitirsen çalışma izni vermem diyor.

4- Evet ya kamu ya özeli tercih etmeli kamu çalışanları sadece bu ayrıcalık doktorlara diyorsunuz. Peki, üniversitelerin mimarlık, hukuk, mühendislik, iletişim daha sayamayacağım birçok branşta hocalarımız gerek teknokentlerde gerekse dışarıdaki özel şirketlere serbest meslek erbabı olarak nasıl hizmet sunabiliyorlar? Danışmanlık hizmeti altında proje çizen de var ders veren de var. Dava takip eden de var. Sizce ayrıcalıkları neler?

5- Asistanlık sürecini bilir misiniz bilmem, sadece bir 24 saatinizi geçirin o zaman ayrıcalıkları nelermiş öyle yazın. Sabah 07.00’de başlar işleri, o gün nöbetçi ise ki nöbetler en az bir yıl gün aşırıdır, gece biter. Sabah nöbet izni yoktur, akşam mesai bitişine kadar çalışır. Mesai bitişi normal memurlar gibi 17.30 değildir. Akşam 19.00-20.00’den önce çoğu zaman çıkılmaz. Eve varır ve aynı durum ertesi sabah 07.00’de tekrar başlar. Bu mudur ayrıcalık?

6- Eğer bir de o branşta tek veya iki hekimli bir yere atandı isen her gece icap diye çağırılırsın, bayram seyran yoktur. Bir musluk tamircisini gecenin ikisinde evinize ya da dükkanınıza çağırın bakalım size ne der! Sizce ayrıcalıkları neden?

Daha yazacak çok şey var ama bunu sadece yaşayan bilir. Ama her ne olursa olsun hekimlik böyle bir şeydir ve her hekim bu zorlukları kabul ederek işini seçer. Bilir ki birçok söz bilmezin haksızlıklarını, Hakk’ın göreceğini. Saygılarımla.”

Esaslı değişiklik varsa istifa edebilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, çalıştığım işyerinde mevcut görevimden bir alt göreve atanacağım söylendi. Ben eşit bir göreve atanmak veya en azından mevcut görevimi devam ettirmek istedim ama kabul edilmedi. 13 yıllık kıdemim var. Acaba alt düzeydeki göreve atanmam sebebiyle istifa etsem kıdem tazminatı alabilir miyim? E.Y.

Cevap: Değerli okurum, iş sözleşmenizde yer alan iş koşullarında esaslı bir değişiklik yapılması halinde haklı gerekçeyle istifa edebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bu anlamda bir alt kademede görevlendirilmeniz yaptığınız işte esaslı bir değişiklik anlamına gelmiyorsa, tazminata hak kazanacak şekilde istifa edemezsiniz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/madalyonun-obur-yuzu-yazisi-980624

Bir önceki yazımız olan Tehlike sınıfına itirazlar nasıl yapılacak? - 19 Şubat 2014 başlıklı makalemizde iş sağlığı ve güvenliği, işyeri tehlike sınıfları ve tehlike sınıfı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI