Küresel kriz beş yaşında – 17 Eylül 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Küresel kriz beş yaşında – 17 Eylül 2013
Paylaş
Tarih : 17 Eylül 2013 - 23:17

Bernanke’nin halefi kim olacak? Cuma “Summers önde” rivayeti piyasaları gerdi. Dün Summers adaylıktan çekildi. Büyük bir coşku ile karşılandı. Halbuki Keynesçi kanat Summers’ın mali piyasaya yakınlığını eleştiriyordu. Bilmece: Piyasa onu neden sevmedi?

Ağustos bütçe ve haziran işsizlik verileri açıklandı. Sekiz aylık bütçe hâlâ fazla veriyor. İyi haberdir. Mevsim etkisi arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9,7’ye yükseldi. Bekleniyordu. Dolar 2 TL’nin, gösterge faizi yüzde 9’un altına indi. Normaldir.

Tüm krizlerin ağababası

ABD’nin en köklü yatırım bankalarından Lehman Biraderler 15 Eylül 2008’de iflasını istedi. Bu olay zaten sıkıntılı günler yaşayan mali piyasaları kilitledi. Kaybolan likidite dünya ekonomisini bir uçurumun kenarına taşıdı. Boşlukta asılı hâlde bıraktı.

Beş yılı deviren “tüm krizlerin ağababası” böyle başladı. Aslında tatsız gidişatın işaretleri çoktan geliyordu. Küresel ekonomide çok ciddi reel dengesizlikler birikmişti. Eninde sonunda bir yerden patlayacaktı.

Yani Lehman’ın batışı krizin nedeni değildir. Mali kesime taşıyan tetiktir. Dolayısı ile simgesi hâline dönüştü. Türkiye’nin 2001 mali krizine benziyor. Kıvılcımı Ecevit-Sezer atışması çakmıştı. Ama banka sistemindeki sorunlardan kaynaklanıyordu.

Acılı, sancılı ve uzun…

Çuvaldız-iğne misali, kendi teşhis ve öngörülerim için arşivime baktım. Pek çok iktisatçının aksine, ilk günden itibaren bu krizin farklılığını vurgulamışım. Çok büyük üretim ve refah kaybına yol açacağını ve uzun süreceğini anlatmışım.

Temel neden küresel ekonomide biriken reel dengesizliklerin boyutudur. Devasa dış fazla ve açıkları kastediyorum. Düzeltme sürecinin acılı ve sancılı geçeceği ve uzun süreceği bence çok açıktı.

Somuta tercümesi dış açık veren ekonomilerde bilançoların bozulmasıdır. Yüksek borç oranlarını kastediyorum. Özel-kamu ya da reel-mali kesim ayırımı ikincildir. Borç azaltma ise düzeltmenin acılı, sancılı ve uzun geçmesini garantiliyordu. Öyle oldu.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/kuresel-kriz-bes-yasinda/569494/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan TÜBİTAK’IN İMALAT VE YAZILIM FİRMALARINA OLAN AR-GE VE YENİLİK HİBE PROGRAMLARINDA EYLÜL AYINDAKİ SON İYİLEŞTİRMELERİ başlıklı makalemizde ar-ge ve yenilik hibe programlarına başvuran imalat ve yazılım firmaları, imalat ve yazılım firmaları hibe programları ve ön ödeme iyileştirmeler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI