Kur sohbeti – 25 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kur sohbeti – 25 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 25 Temmuz 2013 - 9:48

Para Politikası Kurulu pek şaşırtmadı. Sadece gecelik fonlama faizinde 0,75 puan artışa gitti. Diğerlerine dokunmadı. Benim önerdiğim yarım puan daha makuldü. Ek çeyrek puanın ne sağladığını anlamakta zorlanıyorum.

Doğal olarak “sıcak paracılar” faiz artışını yetersiz, “kurcular” ise gereksiz buldu. Piyasalar ise fazla etkilenmedi. Son baktığımda sepet kur 2.22 TL’nin bir gıdım altına inmişti. Gösterge tahvil faizi yüzde 8,9’da dolanıyordu.

Datça çarşısında

Datça Aktur’da koyları dolaştığımız şişme botun tentesinde küçük bir delik gördük. Büyümeden tamir için Datça’ya götürdük. Ufak tefek başka işler de vardı. Çarşıda dolaştık. Esnafla sohbet fırsatını buldum.

Ekodiyalog biteli dört yıl oldu. Ona rağmen vatandaşın sima ve sese hâlâ aşina olduğu ortaya çıktı. Tam hatırlamasa da televizyon ve ekonomi ile hemen bağlantı kuruyor. Gururumun okşandığını kabul etmeliyim.

En uzun brandacı Ali’nin dükkânında kaldık. Tamiri beklerken ekonomiyi konuştuk. Konuyu tahmin ediyorsunuz. Döviz kuru ne olur? Ancak bu kez ben atik davrandım. Sırayı ters yüz edip Ali’den kur tahmini istedim.

Dolar yukarı gider

Önce direndi. Sayı vermekten kaçındı. Sonra “dolar daha yükselir” dedi. Pes etmedim. Nokta tahmine zorladım. Lafı epey dolaştırdıktan sonra baklayı ağzından çıkardı. Doların kısa sürede 2 lirayı aşacağını söyledi.

Çay ve sigara ikramından sonra nedenlerine geçtik. Sorunu dış açık ve dış borcun ulaştığı düzeyde görüyordu. “Türkiye’nin 60 milyar dolar dış açığı, 400 milyar dolar dış borcu var; bu koşullarda kur artmayacak da ne olacak?” dedi.

Ayrıntıya girmiyorum. İlginç bir optik yanılgı var. Son dönemde sık rastlıyorum. Vatandaş özel kesimin dış borcunu da Hazine garantili zannediyor. Faturanın sonunda vergi mükellefine (yani kendisine) çıkmasından korkuyor. Bilginize…

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/kur-sohbeti/556788/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI