Krugman’dan esinlenen yaz – 23 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Krugman’dan esinlenen yaz – 23 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 23 Temmuz 2013 - 9:06

Bir aydır Paul Krugman’ın blog yazılarını ihmal etmiştim. Hafta sonu yazlığın sükûnetinden yararlandım. Tek nefeste okumak hoşuma gitti. Sağ kesim iktisatçılarla damardan polemik yapıyor. Üslubunu kıskandığımı itiraf etmeliyim.

İktisat politikası kutuplaşması her yerde benziyor. Tutucular mali istikrar adına sıkı maliye ve para politikası istiyor. Bizim “sıcak paracı” tarz-ı iktisattır. Keynesçiler istihdam ve büyüme için gevşek maliye ve para politikası öneriyor. Bizim “kurcular” muadilidir.

Türkiye’de dış açık

İktisat politikası kavgaları karmaşık bir süreci yansıtır. Maddi çıkarlara indirgemek yanlıştır. Zihniyetler, yani ideolojik ve teorik aidiyetler belirleyici rol oynar. Farklar özellikle politika önceliklerinde somutlaşır.

ABD’de ayrışma istikrar ve işsizlik açmazında belirginleşiyor. Sağ kesim sağlam para ve denk bütçeyi savunuyor. İşsizliği ve büyümeyi ikincil görüyor. Önerilerini ortodoks iktisat teorisine temellendiriyor. Krugman “kemer sıkmacılar” diyor.

Türkiye’de ise ayrışmayı dış açık karşısındaki tavır belirliyor. Ortodoks iktisada yakın kesim önceliği dış açığın finansmanına veriyor. TL’nin baskılanması için yüksek faiz istiyor. Mali piyasaların da desteğini alıyor. “Sıcak paracılar” diyorum.

Kritik toplantı

Bugün Para Politikası Kurulu toplanıyor. Başkan Başçı daha önce fonlama faizi artışına yeşil ışık yaktı. Ne kadar? Piyasa güçlü artış arzuluyor. Sözcüleri “yoksa döviz fırlar” diye abanın altından sopa gösteriyor.

Ya ekonomi yönetimi? Tutarsız ve kararsız tavır hemen hissediliyor. Başbakan Erdoğan hayali düşmanlarla gölge boksu yapıyor. Başbakan Yardımcısı Babacan “ne şiş yansın ne kebap” misali orta yol arıyor.

Geriye haklı bir soru kalıyor. Ben ne diyorum? Başçı söz verdiğine göre fonlama faizinde artış gerekiyor. Ancak sembolik düzeyde, örneğin yarım puanda tutulmalıdır. Üstü tek kelime ile yanlıştır. 2012 başındaki hatanın tekrarlanmasıdır. Benden söylemesi…

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/krugmandan-esinlenen-yazi/556159/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI