Kredi kartıyla para satanlara 2 ayrı hapis şoku – 22 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kredi kartıyla para satanlara 2 ayrı hapis şoku – 22 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 22 Ağustos 2013 - 10:09

Son zamanlarda giderek yaygınlaşan, “kredi kartı ile para satma” olayında, “zincirleme şekilde tefecilik suçu işlendiği” gerekçesiyle, Türkiye genelinde “hapis cezaları” artmaya başladı.

Halk arasında “POS tefecilik” olarak adlandırılan bu fiiller nedeniyle verilen hapis cezaları, Yargıtay’ca da onaylanıyor.

KUYUMCU VE KONTÖR BAYİLERİ

Banka kredi kartı borcunu ödemek ya da ihtiyaç duyduğu parayı sağlamak isteyen Mustafa Bey, örneğin 5 bin liraya olan ihtiyacı için:
-Kuyumcuya gidiyor. Kuyumcu Mustafa Bey’in kredi kartından POS cihazı ile 12 taksitte ödenecek şekilde 6 bin lira çekiyor.5 bin lirasını Mustafa Bey’e veriyor.
Ayrıca 6 bin liralık altın satmış gibi “altın satış faturası” düzenliyor.
-Kontör satan dükkanda da kuyumcudaki uygulamanın benzeri yapılıyor. Ancak 6 bin liranın karşılığı kontör satılmış gibi “kontör satış faturası” düzenliyor. 10 bin ya da 20 bin liralık satış için de benzeri işlem yapılıyor.
Her iki satış da da KDV olmadığı için özellikle altın ve kontör tercih ediliyor.
Olaya baktığınızda, Mustafa Bey altın almış ya da kontör almış gözüküyor.
Faturası da düzenlenmiş, sanki sorun yok gibi!
Oysa gerçekte böyle bir satış yok. Kuşkusuz, bu işlemi herkes yapmıyor. Bazı kuyumcu ve kontör satıcıları “kelle koltukta” bu yola başvuruyorlar.

NİÇİN KELLE KOLTUKTA?

Gerçekte altın satışı veya kontör satışı olmadığı halde, satılmış gibi düzenlenen fatura, “sahte belge” olarak kabul ediliyor. Bunun yaptırımı da:
1) “Gelir veya kurumlar Vergisi” ve vergilerin üç katı “kaçakçılık” cezası.
2) Aradaki bin liralık “komisyonun” KDV’si ve üç kat cezası,
3) Üç yıldan beş yıla kadar “hapis” cezası.
Maliye, bir süredir kuyumcu ve kontör satanları inceliyor. İncelenmeyenler de sırada..
Vergi müfettişi için olayı çözmek çok kolay.
Kontör satışlarına bakıyor; kimine 5, kimine 15 bin liralık kontör satmış. Kontör satışları hep yüklü tutarlar. Normalde 20 liralık ya da 50 liralık kontör almaları gereken ve içlerinde odacı, kapıcı, sekreter, tezgahtar, şoför vb. düşük gelir grubunda olan kişilerin de olduğu alıcıları çağırıp soruyor;
-Arkadaş sen 10 bin liralık kontör almışsın. Bu nedir?
Karşı taraf, “sahte belge ve hapis cezasını” da duyunca;
-Efendim paraya ihtiyacım vardı. Kartımdan 12 taksitte 6 bin lira çekildi.5 bin lirası bana verildi diye ifade veriyor.
Benzer sorgulama, altın aldı gözükenlerde de yapılıyor. Banka hesapları, para trafiği, işyerinin özelliği, satıcının ifadesi vs. alınarak olay ortala çıkartılıyor.

TEFECİLİK SUÇU

Olay yukarıdakilerle de bitmiyor. Satıcı ayrıca “tefecilik suçu işlemiş” sayılıyor.
Satıcıya bir de “2 yıldan 5 yıla kadar hapis” ve 500 bin lira para cezası uygulanıyor.

YARGITAY KARARI

Yargıtay, buradaki “tefecilik ve hapis suçu” uygulamasını onaylıyor. Bir karara göre;
“..Sanık, vergi kaydına göre kuyumcu ve kontör ticareti yapıyor gözüküyor. İşyerinde ani baskın sonucu yapılan aramada, altın ve kontöre rastlanmıyor. Sanığın işyerinde herhangi bir alışveriş yapılmadığı halde, alışveriş yapılmış gibi kendilerine para ihtiyacı nedeniyle başvuran kişilere ait kredi kartları ve pos cihazları aracılığıyla, kendi komisyonları da eklenerek borç verme işleminde “zincirleme şekilde TEFECİLİK suçu işlendiği” sonucuna varılmıştır (Yargıtay 5.Ceza D.29.04.2013 tarih ve E.2012/7317,K.2013/3989)
Görüldüğü gibi olay son derece ciddi..

KART FAİZLERİ İNMELİ

Hürriyet okuyucularından aldığımız e-postalarda özetle;
“Tamam, olay yanlış. Bunu anlıyoruz ama pos tefeci denilen kişiler, bankanın yarısı kadar faiz alıyorlar. Bu çözülmezse, biz yine aynen devam ederiz” diyorlar. Onlar da kendi açılarından haklılar.
Bu olaya “kalıcı çözüm” bulunması için;
1.Banka kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere , (kamuya olan borçlara uygulanan gecikme zammı oranını aşmayacak şekilde) “faiz oranının düşürülmesi”
2.Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere, aylık yüzde 1.20 civarında “tüketici kredisi kullandırmanın” uygulanması ve bu krediyi kullanmanın kolaylaştırılması,
3. Dün ayrıntılı yazdığımız gibi 1.6 milyon borçluya “Kredi Kartı Barışı” çıkartılması, yoluna gidilmeli..

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=24567027

Bir önceki yazımız olan AR-GE Fırsatları ve Hibe Fonları Firmaları Bekliyor başlıklı makalemizde ar-ge fırsatları, hibe fonları ve inovatif firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI