Kredi Kartını Atalım Mı Tutalım Mı? – 22 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Kredi Kartını Atalım Mı Tutalım Mı? – 22 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 22 Temmuz 2013 - 8:33

GEÇTİĞİMİZ günlerden en çok tartışılan konularından biri de buydu.

Kredi kartları ve banka kartları, özellikle son 10 yılda çok yaygınlaştı.

41 KERE MAŞALLAH

Son 10 yıldaki kredi kartı sayısına baktığımızda, “41 kere maşallah” dedirtecek boyutta yani artışın yaklaşık 41 milyon olduğunu fark ediyoruz.
2002 sonunda 15.7 milyon olan kredi kartı sayısının, 2013 Haziran sonu itibariyle yüzde 260 artarak 56.5 milyona ulaşmış.
Banka kartı sayısı ise, 2002 sonunda 35.1 milyon iken 2013 Haziran sonu itibariyle yüzde 173 artışla, 95.8 milyona ulaşmış.

ALIŞVERİŞ ADEDİ

Kredi kartı kullanılarak yapılan alışveriş sayısı 2002 yılı sonu itibariyle 594 milyon TL iken, 2012 sonunda yüzde 409 artışla, 2 milyar 427 milyon TL’ye ulaşmış. Alışveriş tutarı ise yüzde 844 artmış.
Banka kartı kullanılarak yapılan alışveriş sayısı 2002 sonunda 9 milyon iken, 2012 sonunda, 437 milyona ulaşmış. 2013’ün ilk 6 ayında ise artış devam ediyor.
2002 sonuna göre, 2012 yılındaki Alışveriş tutarı yüzde 16 bin artmış. 2013’de bu oran yüzde 20 bine dayanacağa benziyor.
Yukarıdaki açıklamalara baktığımızda, kredi kartları ve banka kartlarının, kullanılmaması imkansız gibi bir şey..

EKONOMİYE ETKİSİ

1- Belgesiz Alış-Verişi Önlüyor: Kredi kartı ile yapılan ödemelerin karşılığında, mutlaka fiş ya da fatura düzenlendiği için vergi kaybı önleniyor.
Daha açık bir anlatımla;
a) KDV satıcının cebine gitmiyor.
b) Elde edilen kazancın gelir ya da kurumlar vergisi ödeniyor.
2- Satıcıyı da Belge Almaya Zorluyor: Banka kredi kartı ile yaptığı satışlara fiş ya da fatura düzenleyenler, mal alışları için de fatura almak mecburiyetinde kalıyorlar.
Örneğin; konfeksiyon satan-toptancıdan, toptancı-fabrikadan, fabrika-kumaşçıdan, kumaşçı-iplikçi ve boyacıdan, iplikçi-pamukçudan tüm mal alışları için belge almak zorunda kalıyor.
3- Ekonomide Canlılık Yaratıyor: Taksit gibi uygulamalarla, tüketicinin alım gücü artıyor. Perakende satışlarda, cironun yüzde 80-85’i taksitli satışlardan oluşuyor. Bu da ekonomide canlılık yaratıyor.
4- Kayıtdışı İstihdam Önleniyor: Ücret ödemelerinin bankalar aracılığıyla ve kartlı sistemler kullanılarak yapılması, kayıt dışı istihdamı önlediği gibi, kayıt içinde kayıt dışılığı yani bordroda düşük ücret göstermeyi de engelleyebiliyor.
5- Ücretlilere Vergi İadesinin Kaldırılmasının Olumsuz Etkilerini Önlüyor: Banka kredi kartları ile yapılan ödemelerin karşılığında, mutlaka fiş veya fatura düzenleniyor. Bu da ücretlilere vergi iadesinin kaldırılmasından kaynaklanan, belgesiz alış-verişi, önemli ölçüde önlüyor. Kartlı harcamalara, yüzde 2-3 nakit puan verilmesi, sistemi daha etkin kılabilir.
6- Harcama- vergi Geliri Etkisi: Kredi kartı harcamalarındaki yüzde 1’lik artış, vergi gelirlerini on binde 5 artırıyor. 1000TL’lik nakit kullanımı yerine 1.000 TL’lik kredi kartı kullanımı, vergi gelirini 20 TL artırıyor.
7- Büyümeyi sağlıyor: Kredi kartları ile 1000 TL’lik harcama GSMH’yi 0.0142 TL artırıyor. Bir taraftan büyümenin ihtiyaç olduğu talebi yaratılırken, diğer taraftan da büyümeyi sağlayan yatırımlara finansman oluşturuyor.

TÜKETİCİLER YÖNÜNDEN

1. Peşin Al Geç Öde
Tüketici, kredi kartıyla hem peşin satın almanın hem de geç ödemenin avantajlarından yararlanıyor.
2. Para Taşıma ve Çaldırma
Kredi kartları, fazla para taşımanın getirdiği kaybetme veya çaldırma riskini ortadan kaldırıyor.
3. Vade Avantajı
Ekonomik sıkıntı yaşayan tüketicilere, vade avantajı sağlayarak destek olmaktadır. Geçici finansal sıkışıklık dönemlerinde kişilerin yaşam standartlarını sürdürebilmesini sağlamaktadır.
4. İnternet ve Telefonla Sipariş
Tüketici internet, posta/telefon ile sipariş yoluyla, uçak, tren, otobüs, konser, maç, tiyatro ve sinema biletleri ya da muhtelif hizmetler satın alarak, adresine teslim edilmesini isteyebiliyor.
Bankaların, faiz dışı gelirlerine yönelik tasarıya ek bir düzenleme yapılıp, kredi kartları ile tartışmalı konuların düzenlenmesi, olaya köklü bir çözüm getirebilir.

 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI